22/06/2024

Altun: Prania turke në Siri, garanci për integritetin e tyre territorial

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Është e domosdoshme të arrihen disa rezultate konkrete në luftën kundër terrorizmit për përparim në angazhimin me regjimin e Bashar al-Assad të Sirisë, tha të dielën (23 korrik) Drejtori i Komunikimeve i Turqisë, Fahrettin Altun.

“PKK/YPG/PYD dhe të ashtuquajturat Forcat Demokratike Siriane të lidhura me to paraqesin një kërcënim ekzistencial për sigurinë tonë kombëtare. Prandaj, është e domosdoshme të arrihen disa rezultate konkrete në luftën kundër terrorizmit”, tha Altun në një intervistë ekskluzive për gazetën turke Daily Sabah.

Duke nënvizuar se kjo organizatë terroriste synon unitetin territorial dhe integritetin e Sirisë, ai tha se Turqia pret që regjimi të veprojë në përputhje me faktet në terren.

“Ne vazhdojmë procesin tonë të angazhimit me regjimin në një format katërpalësh pa parakushte dhe në mirëbesim. Regjimi sirian duhet të veprojë në të njëjtën mënyrë që ky proces të sjellë një rezultat”, tha Altun, duke shtuar se të dyja vendet janë në fazën fillestare të përcaktimit se si do të avancohen marrëdhëniet dypalëshe.

Ai tha se tërheqja e forcave turke nga Siria në këtë fazë nuk ka kuptim, duke theksuar se prania turke në Siri është gjithashtu një garanci për integritetin e tyre territorial.

Lidhur me krizën e refugjatëve, ai tha se krijimi i kushteve të nevojshme për kthimin vullnetar, të sigurt dhe dinjitoz të refugjatëve sirianë dhe rigjallërimi i procesit politik – të cilin regjimi e ka penguar – vazhdojnë të jenë ndër prioritetet kryesore të Ankarasë në Siri.

Që nga viti 2016, Ankaraja ka nisur një treshe operacionesh të suksesshme antiterroriste përtej kufirit të saj në Sirinë veriore për të parandaluar formimin e një korridori terrorist dhe për të mundësuar vendosjen paqësore të banorëve: Mburoja e Eufratit (2016), Dega e Ullirit (2018) dhe Burimi i Paqes (2019).

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 35-vjeçare kundër Türkiyes, PKK-ja – e listuar si një organizatë terroriste nga Turqia, ShBA-ja dhe Bashkimi Evropian – ka qenë përgjegjëse për vdekjen e mbi 40.000 njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja. YPG-ja është dega e saj siriane.

Politika e jashtme e Ankarasë me fqinjët

I pyetur për kursin e ri për politikën e jashtme të Ankarasë, Altun tha se “vazhdimësia është baza e politikës së jashtme turke”.

Ankaraja është angazhuar në një proces normalizimi rajonal me vende duke përfshirë Armeninë, Izraelin, Egjiptin, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite, duke lënë pas vite të tëra lidhjesh të tendosura.

“Sot, përsëri, ne jemi në kërkim të forcimit të mëtejshëm të miqësive tona dhe gjetjes së zgjidhjeve për çështjet konfliktuale,” tha ai.

Ai shtoi se Türkiye do të vazhdojë të zhvillojë marrëdhëniet e saj me vendet fqinje bazuar në të drejtën ndërkombëtare duke ruajtur të drejtat dhe interesat e saj.

Lidhur me turneun gjithëpërfshirës të Presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan javën e kaluar në Gjirin Persik, ai tha se Türkiye ka lidhje të forta historike, njerëzore dhe kulturore me vendet mike dhe vëllazërore të Gjirit.

“Ne jemi dëshmitarë se vëllimi ynë i tregtisë me rajonin e Gjirit është rritur më shumë se 12 herë në 20 vitet e fundit, duke arritur nivelin e 22 miliardë dollarëve,” tha ai, duke shtuar se vizitat e fundit të nivelit të lartë midis Türkiyes dhe Gjirit kanë sjellë fusha të reja bashkëpunimi në disa fusha.

Çështja e vizave

Për problemin e vazhdueshëm të qytetarëve turq që marrin viza Shengen dhe ShBA, Altun përsëriti se Ministria e Jashtme turke i dërgoi një notë diplomatike ShBA-së, Gjermanisë, Holandës dhe Mbretërisë së Bashkuar.

“Mund të vërehet se problemet me vizat vazhdojnë gjithnjë e më shumë,” tha ai.

“Problemet e vizave të përjetuara vazhdojnë të vihen në vëmendje të autoriteteve të vendeve perëndimore në çdo platformë dhe ne vazhdojmë të kërkojmë zgjidhje”.

Në vitin 2022, rreth 15% e aplikimeve për viza Shengen të bëra nëpërmjet misioneve në Türkiye u refuzuan, ndërsa shkalla është rritur në rreth 50% këtë vit.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...