23/07/2024
- Advertisement -spot_img

Kategoria

Opinione

Ikjet nga burgu, lokalizimi dhe vrasja e Faton Hajrizit dhe pritjet për kthimin e trupit në Kosovë

I dyshuari për vrasjen e një polici serb dhe plagosjen e një tjetri në afërsi të Loznicës në Serbi, Faton Hajrizi u vra të...

Faton Hajrizi, Besim Ndreca i kohës tonë.

Shkruan: Prof. Mustafë KadriajEdhe një Besim Ndrecë iu shtua mozaikut të historisë së lavdishme të kombit Shqiptar.Krahas lavdisë ka edhe bashkpuntor te armikut. Të...

75 vjetori i NATO-s – Pritshmëritë dhe rreziqet

Për çfarë qëllimi u krijuan organizatat e mbrojtjes pas Luftës së Dytë Botërore dhe pse NATO-ja mundi të vazhdonte ekzistencën e saj ndërkohë që...

HISTORIA E JUSUFIT A.S. DHE “BUKA E MOTMOTIT”

Nga Bujar Sejdiu Në të kaluarën sigurimi i bukës së gojës ishte prioriteti i parë i çdo familjeje dhe çdo shteti. Në rrethanat primitive të...

“Presidentja Vjosa Osmani, dyshohet se ka negociuar lejimin e largimit të anëtarëve BIA-së në rastin e Banjkes”- Elezi

Një deklaratë tronditëse e Bedri Elezit, analistit të sigurisë, i ka implikuar tre zyrtarë të lartë shtetëror në veprime të dyshimta për spiunazh.Elezi, në...

Eurovizoni nga viti në vit po bëhet festival abnormal dhe simbol i degjenerimit

Profesori universitar, Milazim Krasniqi thotë se Eurovizoni nga viti në vit po bëhet festival abnormal.Sivjet, sipas tij, e ka arritur kulmin, sidomos me fituesin,...

A po kushtëzohet anëtarësimi i Kosovës në Këshill të Evropës me themelimin e Asociacionit?

Pak javë para mbledhjes së Komitetit të Ministrave në Këshillin e Evropës (KiE) e cila pritet të mbahet këtë muaj, Gjermania dhe Franca kanë...

Lufta në Ukrainë dhe siguria e Evropës

Shkruan: Arbnor SadikuMarrëdhëniet Perëndim – Rusi në vazhdën e tre shekujve të fundit, vazhduan të jenë konsekuente dhe përsëritëse në shumë aspekte, në gjithçka...

Analistët me vlerësime të ndryshme rreth kritikave të SHBA-së për Qeverinë e Kosovës

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier tha të enjten se mungesa e bashkërendimit të qeverisë së Kosovës me Shtetet e Bashkuara lidhur me rregulloren...

Pavarësia në botën bashkëkohore

Ma.Vehbi ShatriKoncepti totalitar po tërhiqet përballë zgjerimit të globalizimitDuket se koncepti i pavarësisë në botën tonë bashkëkohore është bërë, në një masë të madhe,...

Më të fundit...

- Advertisement -spot_img