25/02/2024
- Advertisement -spot_img

Kategoria

Lajme nga Vendi

“Kushtetuta lejon vetëm një valutë”, Kurti vazhdon ‘rezistencën’ ndaj ndërkombëtarëve për dinarin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vazhduar në mbrojtje të vendimit për çështjen e dinarit serb, për ta ndaluar përdorimin e kësaj valute në...

Ky është kosovari që humbi jetën në vendin e punës në Itali

Bashkim Bytyqi nga Arllati i Drenasit ka vdekur tragjikisht, të shtunën, në Itali. Familjarët e të ndjerit kanë konfirmuar se ai ka rënë nga kati...

Kosova, më konkurruesja në rajon në fushën e IT-së

Sipas analizës rajonale, në Indeksin e Konkurrencës së IT-së, Kosova renditet e 11-ta. Në të dhënat e shpërndara nga Buletini Ekonomik vihet re se Kosova...

​Maqedonci: FSK është gati, vendet mosnjohëse janë problem për në NATO

Qëndrimi armiqësor i Serbisë ndaj Kosovës, prezenca e 48 bazave operacionale të ushtrisë dhe xhandarmërisë serbe përgjatë vijës kufitare me Republikën e Kosovës dhe...

SHBA e qartë: Asociacioni detyrim ligjor që duhet të zbatohet, përfshin edhe zgjidhjen e çështjes së dinarit

I Dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Rajonin e Ballkanit Perëndimor, Gabriel Escobar, ka përsëritur qëndrimin e Washingtonit zyrtar për...

Bashkëluftëtari i Adem Jasharit, Ekrem Avdiu bëhet kryetar i BIK-ut në Mitrovicë

Ekrem Avdiu, hoxhë dhe veteran i UÇK-së, njëherit një nga bashkëluftëtarët e komandantit Adem Jashari është emëruar kryetar i Bashkësisë Islame në Mitrovicë. "Me datë...

Konjufca: Kosova është shembull i mirë për përmbushjen e agjendave globale

Institucionet e Kosovës kanë ndërmarrë iniciativa që kanë kontribuar në zbatimin e agjendës për gratë, paqen dhe sigurinë. Kështu tha kryetari i Kuvendit të...

Sulmi terrorist në Banjskë ku u vra polici Afrim Bunjaku, u vazhdohet paraburgimi tre serbëve të dyshuar

Gjykata Themelore në Prishtinë ua ka vazhduar masën e paraburgimit tre serbëve të dyshuar për sulmin terrorist në Banjskë, ku u vra rreshteri Afrim...

Osmani: Askush nuk ka kërkuar që mos të zbatohet rregullorja e BQK-së

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është deklaruar për procesin e dialogut Kosovë – Serbi. Ajo ka thënë se Kosova nuk ik nga obligimet dhe se...

Stano për dialogun Kosovë-Serbi: Po përpiqemi t’i ndihmojmë palët të gjejnë një zgjidhje

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano deklaroi se roli i BE-së në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk është të komentojë, por të ndihmojë palët...

Më të fundit...

- Advertisement -spot_img