02/10/2023
- Advertisement -spot_img

Kategoria

Kuriozitete

10 kuriozitete mbi macet, që ndoshta nuk i dinit

 Të pavarura, mendjemëdha, elegante dhe gjuajtëse. Kush janë? Macet Macet janë bërë miqtë më të mirë të njeriut, së bashku me armiqtë e tyre të...

Temperatura e ajrit në botë ka arritur nivelin rekord në fillim të qershorit

Në 11 ditët e para të qershorit në mbarë botën, temperatura ka thyer rekord për këtë periudhë të vitit, transmeton Anadolu. Sipas të dhënave të...

Ndodh mrekullia, kështu arritën të mbijetojnë katër fëmijë në xhungël – 40 ditë pas një aksidenti të aeroplanit në Kolumbi

Katër fëmijë janë gjetur të gjallë pesë javë pasi aeroplani me të cilin po udhëtonin u rrëzua në xhungël të dendur. Ata u shpëtuan nga...

Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë për shkelje të ligjit për fëmijët

Microsoft do të paguajë 20 milionë dollarë për mbyllur një çështje të ngritur nga Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) lidhur me akuzat se kompania...

Burri nga Arabia Saudite që dhuroi të gjithë pasurinë e tij “16 miliardë dollarë”

Një burrë më i pasur i Arabisë Saudite dhuroi të gjithë pasurinë e tij "16 miliardë dollarë" në bamirësi dhe u largua nga klubi...

Përdorte leje falso me emrin e Boris Johnson – arrestohet shoferi në Holandë

Si e gjeti veten Boris Johnson duke drejtuar automjetin, i dehur në një rrugë fshati në Holandë? Kjo ishte edhe pyetja e policisë holandeze që...

BABAI I ROBOTIKËS: ISMAIL AL-JAZARI (1136 – 1206).

Ismail Al-Jazari ishte një polimath: një dijetar, shpikës, inxhinier mekanik, artizan, artist dhe matematikan nga Dinastia Artuqid e Jazirës në Mesopotami. "Libri i Njohurisë së...

Qyteti i Kordobës

Qyteti i Kordobës ishte një burim rrezatimi për tokën e Andaluzisë në veçanti, dhe për vendet dhe rajonet islame në përgjithësi. Madje, ajo u...

170 gratë që e shkruanin Kur’anin me shkrimin kufik

Vetëm në Kordobë Ishin 170 gra që e shkruanin Kur'anin me shkrimin kufik. Imagjinoni se sa mund të ishte numri në të gjithë Andaluzinë...

Më të fundit...

- Advertisement -spot_img