13/04/2024
- Advertisement -spot_img

Kategoria

Lajme nga Bota

Iniciativa e përbashkët ndërkombëtare njofton nisjen e një korridori detar për të ndihmuar Gazën

Pesë muaj pas ofensivës së pamëshirshme të Izraelit dhe mes raporteve për vdekje nga uria në Rripin e Gazës, një përpjekje e përbashkët ndërkombëtare...

Rritet në 30.878 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

Numri i palestinezëve të vrarë nga ofensiva e vazhdueshme ushtarake e Izraelit në Rripin e Gazës që nga 7 tetori 2023 është rritur në...

Suedia planifikon bisedime me Izraelin dhe vendet e BE-së për ndihmën humanitare në Gaza

Kryeministri i Suedisë, Ulf Kristersson ka bërë të ditur se vendi i tij ka “inicuar” një takim me Ministrinë e Punëve të Jashtme të...

Suedia bëhet sot anëtare e NATO-s, të hënën do të valëvitet flamuri i shtetit nordik në Bruksel

Pas dy shekujsh mosangazhimi dhe dy vitesh diplomaci torturuese, Suedia sot bëhet anëtarja e 32-të e NATO-s, një hap i madh për një vend...

Rusia: Objektet me armë bërthamore në Evropën Veriore do të jenë “caqe legjitime”

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se objektet e Evropës Veriore që strehojnë armë bërthamore amerikane do të konsiderohen si objektiva...

Turqi, vendi i tretë që dërgoi më së shumti ndihma në Rripin e Gazës

Turqia është vendi i tretë që jep më shumë ndihma për Rripin e Gazës, i cili është nën sulmet dhe pushtimin izraelit, transmeton Anadolu. Sipas...

Scholz: Gjermania nuk do t’i kthehet energjisë bërthamore

Gjermania nuk do t’i kthehet energjisë bërthamore për shkak të kohës së gjatë të ndërtimit dhe kostove të larta, deklaroi kancelari gjerman Olaf Scholz,...

Irani konfiskoi naftën amerikane nga një cisternë që ndaloi në Gjirin Persik

Irani njoftoi se ka sekuestruar naftën amerikane nga cisterna e quajtur "Advantage Sweet", e cila mbante naftën e kompanisë energjetike amerikane "Chevron" me flamur...

UNRWA: 17,000 fëmijë jetimë në Gaza

Një në gjashtë fëmijë nën dy vjeç është “në kequshqyerje akute” në veri të Gazës, shtoi agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë në një...

Scholz: Gjermania nuk do t’i kthehet energjisë bërthamore

Gjermania nuk do t’i kthehet energjisë bërthamore për shkak të kohës së gjatë të ndërtimit dhe kostove të larta, deklaroi kancelari gjerman Olaf Scholz,...

Më të fundit...

- Advertisement -spot_img