17/06/2024

Anëtarët e Parlamentit Evropian propozojnë ngrirjen e fondeve të BE-së për Serbinë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Deputetët e Parlamentit Evropian diskutuan për situatën në veri të Kosovës pas sulmit në Banjskë, raporton portali European Western Balkans.

Gjatë debatit, deputetët kërkuan që autorët të dalin para drejtësisë dhe i kërkuan Serbisë dhe Kosovës që të deskalojnë tensionet dhe t’i kthehen dialogut. Disa prej tyre gjithashtu kërkuan që Serbia të sanksionohet duke ia ngrirë fondet që merr nga BE-ja.

Siç raporton EWB, Komisioneri Evropian për Ndihmën Humanitare dhe Menaxhimin e Krizave Janez Lenarçiç vlerësoi se shkalla e operacionit të 24 shtatorit ishte e paprecedentë.

“Ky është një alarm i fortë se gjendja në veri të Kosovës është jashtëzakonisht e rëndë. BE po ndjek nga afër hetimet në vazhdim dhe pret që autorët të sillen para drejtësisë dhe se Serbia do të bashkëpunojë plotësisht, duke përfshirë parandalimin e kontrabandës së armëve,” tha ai.

Lenarçiç shtoi se është e rëndësishme që Kosova dhe Serbia të përmbahen nga çdo veprim që mund të përshkallëzojë më tej situatën. Në këtë kontekst, ai e cilësoi si shqetësuese retorikën nga Beogradi, si dhe mënyrën se si është shënuar dita e zisë.

Sipas komisionerit, sulmi nuk duhet të përdoret si justifikim për të larguar vëmendjen nga dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja.

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, tha se lidhjet e Milan Radojiçiq, politikanit serb të Kosovës që udhëhoqi sulmin, me Beogradin zyrtar janë më se të dukshme.

“Serbia duhet të bashkëpunojë pa kushte në hetim dhe të mbajë përgjegjës të gjithë ata që janë përgjegjës. I bëj thirrje Gjermanisë dhe vendeve të tjera anëtare të BE-së që të dërgojnë forca shtesë në KFOR”, tha von Kramon.

Andreas Shider akuzoi Vuçiqin se i hodhi benzinë ​​zjarrit dhe bëri thirrje për një reagim të fortë të BE-së.

Siç raporton më tej EWB, disa anëtarë të tjerë të Parlamentit Evropian, duke përfshirë Tineke Strik (Të Gjelbërit/EFA), Thomas Weitz (të Gjelbërit/EFA) dhe Tys Rojten (S&D), kanë bërë gjithashtu thirrje për ngrirjen e fondeve për Serbinë.

Parlamenti Evropian do të miratojë një rezolutë që dënon sulmin në Banjskë në seancën e dytë plenare të këtij muaji, e cila duhet të mbahet nga 16 deri më 19 tetor.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...