13/06/2024

Apple prezanton iPhone 15 dhe 15 Plus – sa kushton telefoni i ri

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Apple prezantoi iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus në ngjarjen ‘Wonderlust’ dhe duket se u materializuan shumica e thashethemeve rreth veçorive të reja të iPhone 2023.

Ne duhej t’i merrnim ato me të njëjtin çmim me procesorë më të shpejtë dhe kamera me rezolucion të lartë të huazuar nga “vëllezërit e motrat e tyre” të vitit të kaluar, pasi ato gjithashtu ofrojnë shumë pak për sa i përket përmirësimeve të tjera të harduerit, kështu që një etiketë më e lartë do të kishte shkaktuar një rritje edhe më të madhe eksodi drejt Pro-ve se vitin e kaluar.

Çfarë ka të re me iPhone 15 dhe 15 Plus?

Kamera kryesore e re 48 MP
Ekran 2x më i ndritshëm 2000 nits M12 OLED
Çipi 4nm Apple A16
Çip i ri U2 UWB për lidhje 3 herë më larg
Karikuesi USB-C
Asistencë dyvjeçare falas me lidhje satelitore

Ndoshta ndryshimi më i madh vizual midis dizajnit të një iPhone 14 dhe iPhone 15 është ekrani i mrekullueshëm Dynamic Island që deri më tani ishte një markë e rezervuar për linjën më të shtrenjtë iPhone 14 Pro. Në pjesën e përparme, iPhone 15 tani do të duket si një iPhone 15 Pro, dhe kjo është një gjë e mirë për fansat e Apple që ndiheshin të lënë jashtë nëse blinin një nga… ata iPhone më të lirë.

Ndërsa dizajni Dynamic Island FOMO është zhdukur, ai me fuqinë më të ngadaltë të shfaqjes dhe përpunimit mbetet. iPhone 15 dhe 15 Plus janë të pajisur me të njëjtën shpejtësi të rifreskimit të lodhur 60 Hz të ekraneve të tij 6.1 inç dhe 6.7 inç. Ndryshimi i vetëm është një teknologji OLED e gjeneratës së re, e cila është ende e varietetit të lirë LTPS, por lejon një ndriçim më të lartë se sa në iPhone 14. Për ta arritur këtë, Apple supozohet se ka pajisur iPhone 15 dhe 15 Plus me OLED të gjeneratës së 12-të të Samsung teknologjia e ekranit që deri më tani ishte e rezervuar për modelet Pro.

iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus huazojnë dy elementë të tjerë harduerikë të linjës 14 Pro të vitit të kaluar – procesorin 4nm Apple A16 dhe rezolucionin e sensorit kryesor të kamerës 48MP. Sensori më i madh do t’u mundësonte atyre të mbledhin më shumë dritë për shkrepjet e natës dhe të godasin foto më të detajuara me zmadhimin 2x, ndërsa shkëputet nga sensori kryesor.

Lidhja me iPhone 15

Apple iPhone 15 mund të lidhet deri në 3 herë më larg se paraardhësi i tij me çipin e ri U2 Ultrawide Band që sapo u prezantua me Apple Watch Series 9. Lidhja e përmirësuar satelitore tani përfshin Ndihmën në rrugë që do të nisë në SHBA me AAA për anëtarë ose si shërbim i pavarur. Këto shërbime të reja do të jenë falas për dy vjet me çdo blerje të re të iPhone 15.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...