19/06/2024

Arabia Saudite shpërndan 50 ton shporta ushqimore në Sudanin e shkatërruar nga lufta

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Qendra e Ndihmës Humanitare dhe Ndihmës së Mbretit Salman të Arabisë Saudite (KSrelief) ka shpërndarë 49 ton dhe 840 kilogramë shporta ushqimore në Sudanin e shkatërruar nga lufta, ndërsa luftimet po i afrohen muajit të katërt.

Ndihma u shpërnda në distriktin Atbara në shtetin e lumit Nil, Sudan, të enjten, duke përfituar 9,410 njerëz, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve SPA.

Shpërndarja është pjesë e ndihmës së vazhdueshme humanitare të ofruar nga Arabia Saudite përmes krahut të saj humanitar, KSrelief, në Sudan, për të lehtësuar vuajtjet e nevojtarëve në rajon.

Lufta në Sudan, në mes të ushtrisë së vendit nën gjeneralin Abdel Fattah al-Burhan kundër Forcave Paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (FSR) të gjeneralit Mohamed Hamdan Dagl, filloi më 15 prill dhe ka marrë rreth 4,000 jetë sipas OJQ-së Acled, dhe janë larguar afro katër milionë persona të zhvendosur brenda vendit dhe refugjatë. /mesazhi

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...