24/06/2024

Armëpushimi nuk është përgjigja, thotë Shtëpia e Bardhë, pavarësisht rritjes së numrit të viktimave të civilëve

të fundit...

- Advertisement -spot_img

SHBA nuk beson se një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit është aktualisht “përgjigja e duhur”, thotë zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby.

Zyrtari u pyet në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë në lidhje me qëndrimin e SHBA-së për një armëpushim, pasi ajo votoi kundër një rezolute të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që bën thirrje për pauza humanitare të premten.

“Ne nuk besojmë se një armëpushim është përgjigja e duhur tani,” tha Kirby. “Ne besojmë se një armëpushim tani i sjell përfitim Hamasit dhe Hamasi është i vetmi që do të përfitonte nga kjo tani”.

Sulmet izraelite kanë vrarë më shumë se 8,000 palestinezë që nga 7 tetori, pothuajse gjysma e tyre fëmijë, dhe numri i të vdekurve pritet të rritet me shpejtësi ndërsa Izraeli zgjeron operacionet e tij tokësore në Gaza.

Kirby tha se në vend të një armëpushimi, administrata amerikane po bënte presion për “pauza humanitare të përkohshme, të lokalizuara për ndihmën dhe që njerëzit të largoheshin”. /mesazhi

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...