16/06/2024

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për vrasjen e kryer në Ekuador

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ëshhtë arrestuar në Maqedoninë e Veriut, Remzi Azemi, i cili ishte shpallur në kërkim nga Ekuadori pas akuzave për disa vrasje.

I riu nga Kosova, ishte shpallur në kërkim për vrasjen e Ilir Hidrit në Ekuador në maj të vitit 2017.

Kosovari ndodhej në listën e të kërkuarve nga INTERPOL-i

Autoritetet ekuadoriane kishin lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar ndaj tij në vitin 2021.

Policia e Ekuadorit bëri me dije se puna hetimore e kryer me Interpolin ka mundësuar kapjen e Remzi Azemit.

“I arrestuari është në pritje të procesit formal të ekstradimit”, tha policia ekuadoriane.

Remzi Azemi në vitin 2014 ishte arrestuar gjatë një operacioni anti-drogë në Ballkan, së bashku me 11 të tjerë, përfshirë shqiptarë e ekuadorianë.

Banda e Azemit akuzohej për ruajtjen e sasive të mëdha të drogës në Guayaquil, të cilat i kishin bërë gati për t’i sjellë në Europë.

Ata dyshohej se kishin personel të infiltruar në zonat administrative të porteve, gjë që ua mundësonte atyre t’i merrnin listat e kontenierëve dhe t’i përzgjidhnin ato që ishin të destinuara për në Europë.

Megjithatë, Azemi kishte dalë nga burgu pas një muaji.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...