17/06/2024

Banorët e Gazës i frikësohen “sulmeve afatgjata izraelite”

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Banorët e Gazës po shprehin frikë dhe shqetësim teksa dëshmojnë një “shkallë dhe intensitet të paprecedentë” të sulmeve ajrore izraelite në përgjigje të përleshjeve midis luftëtarëve të Hamasit dhe forcave izraelite përgjatë murit Gaza-Izrael.

Sulmet ajrore kanë shënjestruar zonat qendrore, duke përfshirë hapësirat publike dhe komplekset e banimit, duke çuar në evakuime në disa lagje rurale pranë murit për shkak të përshkallëzimit të luftimeve.

Banorët në Gaza po përjetojnë tronditje dhe frikë, pasi nuk i kanë parë palestinezët të shkelin zonat e pushtuara përtej barrierave si kjo më parë. Ndërsa ka shpresë për mundësinë e kthimit në tokat e pushtuara, ekziston edhe frika e një kundërsulmi të mundshëm afatgjatë izraelit.

Nënkryetari i Hamasit, Saleh al-Arouri, ka deklaruar se rezistenca palestineze nuk do të qëndrojë e heshtur përballë përdhosjes së vendeve të shenjta dhe nuk do të pranojë vazhdimin e rrethimit të Gazës apo ndalimin e të burgosurve palestinezë në burgjet izraelite. /mesazhi

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...