25/06/2024

Berlini mbështet Lajçakun, duke kundërshtuar konferencën ndërkombëtare për Kosovën

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Gjermania nuk e mbështetë një konferencë rajonale ose për një qasje të re ndaj dialogut mes Kosovë-Sërbi,deklaroj Manuel Sarrazin përfaqësuesi i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor.

Ai ka komentuar idenë e kryeministrit shqiptar Edi Rama për ngritjen e dialogut të mbështetur nga BE në një status “konferencë” që përfshin “big shots” dhe aktorë të tjerë kryesorë në tryezë.

“Unë është e arsyeshme të shpikësh diçka të re pasi të kemi arritur një marrëveshje të mirë tashmë”, tha ai.

Pas sulmit terrorist në Banjskë, Kosova ka deklaruar se s’mund që dialogu të vazhdojë sikur s’ka ndodhur asgjë.

Sarrazin tha se të dyja palët kanë qenë mjaft të qarta se i qëndrojnë marrëveshjeve të arritura deri më tani, veçanërisht marrëveshjes së Ohrit dhe aneksit të saj nga viti 2023 por për këto kanë rënë dakord verbalisht, pasi presidenti serb Aleksandar Vuçiq refuzoi për të nënshkruar.

“Thelbësore është të përpiqemi të kemi një zbatim rrugës dhe të regjistrojmë një histori pozitive hap pas hapi për ta bërë këtë të funksionojë”, tha ai.

Emisari tha se qeveria gjermane është e vendosur të mbështesë dialogun e lehtësuar nga BE dhe planin franko-gjerman që aktualisht është në tryezë. Për më tepër, ata “mbështesin fuqishëm” punën e të dërguarit të BE-së Miroslav Lajçak mes kritikave dhe shqetësimeve për një qasje të njëanshme.

“Nuk ka alternativë tjetër përveçse t’i përmbahemi dialogut dhe të përpiqemi për ta rikthyer zbatimin e marrëveshjes në binarë, dhe ne u bëjmë thirrje të dyja palëve që të angazhohen pozitivisht dhe në mënyrë konstruktive në këtë proces,” shtoi ai.

Sarrazin shtoi se “të gjithë” që ai njeh në Kosovë duan t’i përmbahen asaj që është rënë dakord në Ohër, duke përfshirë Asociacionin e Komunave Serbe.

Sa i përket masave kundër Kosovës dhe masave të mundshme kundër Serbisë, Sarrazin tha se e ka të qartë se masat janë zgjidhja e fundit.

“Masat nuk janë asnjëherë një rrugë që duhet të ndiqen, por ndonjëherë nëse kërkojmë diçka të dukshme siç e kemi bërë me Kosovën dhe tani siç po bën Bashkimi Europian ndaj Serbisë, duhet të jetë gjithashtu e qartë se mosndjekja e tyre do të ketë pasoja”, tha ai.

Ai shtoi se BE-ja duhet të qëndrojë e palëkundur me politikat dhe pritshmëritë e saj dhe se progresi është i nevojshëm nga të dyja palët.

Sa i përket asaj nëse Kosova dhe vendet e tjera të rajonit mund të presin të jenë pjesë e BE-së deri në vitin 2030, datë e propozuar nga presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, Sarrazin tha: “Në fund, ne duam që ju, ne duam që Ballkani Perëndimor të jetë i njëjtë edhe në letër me nënshtetësi europiane si ne.”

“Gjithçka është e mundur, por varet nga rruga e reformës për të arritur një datë të tillë”-shtoj ai.

Kur u pyet nëse ai mendon se BE-ja është vërtet serioze për zgjerimin dhe nëse momenti është në nivelin e duhur për të ecur përpara, Sarrazin ishte shumë i qartë.

“Unë mendoj se BE-ja është serioze. Gjermania është shumë serioze. Por duhet të përputhet edhe me të qenit serioz në rajon”, theksoi ai./Express/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...