15/06/2024

Çipsat nga Serbia asgjësohen në Kroaci për shkak të nivelit të lartë të kancerogjenëve, në Kosovë shiten me aksion!

të fundit...

- Advertisement -spot_img
Çipsat nga Serbia janë asgjësuar sot në kufirin kroat për shkak të nivelit të lartë të kancerogjenëve, shiten në Kosovë me aksion
Në kufirin kroat, më herët gjatë ditës së sotme, një nivel i lartë i akrilamidit kancerogjen u gjet në çipsat e prodhuara në Serbi, për këtë arsye e gjithë ngarkesa u shkatërrua, por nuk u njoftua menjëherë se për cilin çips bëhet fjalë.
Siç shkruan N1 Serbia, bëhet fjalë për prodhuesin Chips way d.o.o. nga Çaçaku – BITS&BYTES PAPATA PIPER ME RRIGJOR 150 g.
NË KUFIRIN KROAT
Nivele të larta të kancerogjenëve u gjetën në çipsat e prodhuara në Serbi, e gjithë ngarkesa u shkatërrua.
Për kujtesë, një nivel i lartë i akrilamidit është gjetur në patatinat me shije piper të prodhuar në Serbi, është bërë e ditur në faqen e internetit të Komisionit Evropian.
Vendi i aplikimit është Kroacia, dhe njoftimi i referohet Kroacisë dhe Serbisë, sipas faqes së internetit të Sistemit Evropian të Sinjalizimeve të Shpejtë.
Akrilamide gjendet zakonisht në bukë, patate të skuqura, patate të skuqura, drithëra mëngjesi, biskota, krisur dhe kafe.
Siç njofton Agjencia Kroate e Ushqimit, vlerësohet se prania e akrilamidit në ushqim mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit në të gjitha grupmoshat.
Ndërsa Çipsat që u eksportuan nga Serbia në Kroaci, ku u shkatërruan për shkak të sasisë së paligjshme të akrilamidit, kishin jetëgjatësi deri në 25 dhjetor 2023.
Të cilën në marketet e Republikës së Kosovës kemi siguruar fotografi të cilën përshtatët produkti i cila bëhet fjalë Chips Way Rebrasti Paprika 150 gr me përshkrim te afatit dhe qmime akcione ! /gazetaere
- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...