14/04/2024

Dhjetëra mijëra të prekur nga përmbytjet në Tajlandë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Përmbytjet e shkaktuara nga reshjet intensive kanë prekur dhjetëra mijëra njerëz në pjesën jugore të Tajlandës, thanë zyrtarët më 25 dhjetor. Vërshimet bënë që disa rrugë dhe linja hekurudhore të mbylleshin.

Të paktën 12 shkolla në provincat Yala dhe Narathiëat janë detyruar të mbyllen, ndërsa pamjet e agjencisë së lajmeve AFP në këtë rajon tregonin shtëpi dhe dyqane të përmbytura dhe banorët që strehoheshin në katet e sipërme.

Shirat e dendur kanë shkaktuar gjithashtu probleme në det, me të paktën shtatë varka të fundosura në Gjirin e Tajlandës dhe Detin Andaman që nga 22 dhjetori.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...