22/06/2024

Drejtori i Bayernit thotë një fakt të pamohueshëm në lidhje me kalimin e Mbappes te Real Madridi

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Drejtori sportiv i Bayern Munichut, Max Eberl, kritikoi lëvizjen e Kylian Mbappes në Real Madrid, duke e quajtur francezin një ‘person që rrëmben para’. Ai i bëri këto komente gjatë një interviste për gazetën gjermane Sueddeutsche Zeitung.

Transferimi i lirë i 25-vjeçarit në Madrid u njoftua më 3 qershor, me lojtarin që do t’i bashkohet klubit pas skadimit të kontratës së tij me Paris Saint-Germain (PSG) më 30 qershor.

Ndërsa Los Blancos nuk paguan asnjë tarifë transferimi, ata do ta bëjnë atë lojtarin më të paguar në klub me një pagë vjetore të raportuar pas taksave prej 15 milionë euro.

Edhe pse Mbappe ka ulur pagën prej 10 milionë eurosh nga paga e tij në PSG, ai raportohet se do të paguhet një bonus i madh nënshkrimi prej gati 150 milionë euro, sipas ESPN. Pagesat do të bëhen edhe me këste për kontratën e tij pesëvjeçare.

Duke folur për këto tarifa masive dhe ndikimin e tyre në tregun e transferimeve, Eberl tha: “Gjithmonë mund të bëheni më shumë një person që rrëmben para, por kushdo që është një person që merr para do të bëhet gradualisht gozhda në arkivolin e futbollit. Nëse të gjitha paratë ikin (nga tregu) në një moment, atëherë do të ketë fjalë si ‘nuk ka mbetur asgjë për të bërë biznes’”.

 

Ekzekutivi i Bayern Munichut pohoi gjithashtu se ishin agjentët dhe familjet e lojtarëve që përfitonin nga transferimet dhe jo klubet e përfshira, duke shtuar: “Në një moment do të jetë i mbingopur dhe Arabia Saudite do të vijë. Kjo nuk ndihet shumë mirë. Më duhet të them që të jem i drejtë, por ky është tregu tani”.

“Paratë po largohen nga tregu. Asnjë klub nuk përfiton nga lojtarët, familjet, agjentët, të gjithë përfitojnë, por jo klubet në të kaluarën, paratë mbetën në ciklin dhe kjo do të bëhet gjithnjë e më e vështirë”, ka shtuar më tej Eberl.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...