22/06/2024

Erdogan: Nuk do të ketë humbës në procesin e paqes në Ukrainë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Nuk do të ketë humbës në procesin e paqes në Ukrainë, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

“Ne kemi arritur shumë suksese diplomatike. Ne vazhdojmë të bëjmë përpjekje të shumëanshme me besimin se nuk ka fitues në luftë dhe asnjë humbës në paqe”, tha Erdogan.

Gjatë fjalimit të tij, presidenti i Turqisë theksoi gjithashtu rolin në rritje, siç tha ai, ndërmjetësues të Ankarasë në zgjidhjen e krizave rajonale dhe globale. Erdogan ka thënë vazhdimisht se Ankaraja është në favor të rifillimit të negociatave mes Moskës dhe Kievit në stilin e Stambollit.

Negociatat u zhvilluan në mars të vitit të kaluar, por marrëveshjet e arritura atje u prishën, ku secila palë fajësoi tjetrën. Erdogan tha gjithashtu se ishte i gatshëm të siguronte territorin e vendit të tij si një platformë për negociatat midis presidentëve të Rusisë dhe Ukrainës.

Para vizitës së presidentit turk në Rusi, e cila u zhvillua më 4 shtator, zgjidhja e krizës ukrainase në Kiev dhe Moskë u diskutua me ministrat e jashtëm të dy vendeve nga kreu i diplomacisë turke Hakan Fidan. /abcnews

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...