25/06/2024

Favoriti kryesor për t’u bërë trajner i Manchester United pas shkarkimit të Ten Hagut

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Një favorit i qartë për të zëvendësuar Erik Ten Hag si trajner i Manchester United është shfaqur para finales së FA Cup që do të luhet në ‘Wembley’.

Ten Hag tani duket si një ‘njeri i vdekur duke ecur’ tek Unitedi mes raportimeve se ai do të shkarkohet edhe nëse ekipi i tij mposht Manchester Cityn të shtunën.

Tekniku holandez ka duruar një sezon të dytë mjaft të vështirë në ‘Old Trafford’, pasi United përfundoi në pozitën e tetë në Ligën Premier, rekordi më i keq i tyre që prej vitit 1990.

Shpresat e Unitedit për të siguruar futbollin evropian mbështeten tek fakti se a do të arrijnë të triumfojnë ndaj Cityt të shtunën apo jo.

Sidoqoftë, The Guardian pretendon se Ten Hag do të shkarkohet pavarësisht rezultatit që ‘Djajtë e Kuq’ marrin gjatë këtij vikendi.

Një listë prej pesë kandidatëve është krijuar si zëvendësues potencial të Ten Hagut për sezonin e ardhshëm.

Tre nga këta emra përfshijnë ish-trajnerët e Chelseat – Thomas Tuchel, Mauricio Pochettino dhe Graham Potter, po ashtu edhe trajneri i Brentfordit, Thomas Frank, si dhe ish-asistenti i Unitedit, Kieran McKenna.

Tuchel dhe Pochettino janë të lirë në treg pasi u larguan nga Bayern Munich dhe Chelsea respektivisht, ndërsa Potter ka qenë i papunë që prej se u shkarkua nga Chelsea në prill të vitit të kaluar, me Pochettinon që u emërua si pasuesi i tij i përhershëm.

Megjithatë, sipas raportimeve nga Anglia, favoriti kryesor për të zënë vendin e Ten Hagut mbetet Mauricio Pochettino, ndërsa pas tij radhiten Thomas Tuchel dhe përzgjedhësi i Anglisë, Gareth Southgate./Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...