25/06/2024

Francë: gati 300 nxënëse paraqiten në shkolla me abaja, përkundër ndalimit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Më shumë se 60 nxënëse myslimane refuzuan të heqin abajat e tyre në shkolla, tha të martën ministri francez i arsimit.

Gabriel Attal tha në një intervistë për RMC-në se abaja, një mantel i gjerë i gjatë i veshur nga gratë myslimane si shenjë modestie, kohët e fundit u ndalua në shkolla për shkak të parimit të sekularizmit.

Viti i ri shkollor filloi të hënën dhe, pavarësisht rregullit të ri, 298 nxënës arritën në shkolla në rajone të ndryshme të vendit të veshur me një abaja, tha ai.

“Gjashtëdhjetë e shtatë prej tyre refuzuan të hiqnin dorë nga abaja e tyre,” tha Attal, duke shtuar, “Unë nuk dua të jem në gjendje të identifikoj fenë e nxënësve në shkolla duke parë veshjen e tyre.”

Ministri theksoi gjithashtu rëndësinë e dialogut dhe shpjegimin e qëllimit të kësaj rregulle.

Presidenti Emmanuel Macron, i cili mbështeti vendimin e javës së kaluar për të ndaluar abajan dhe kamisën, një lloj këmishë deri në kyçin e këmbës për meshkujt, tha gjithashtu në një intervistë të hënën se një veshje unike mund të adoptohet në shkolla, si një palë xhinse, këmishë dhe një xhaketë.

Vincent Brengarth, avokati i Aksionit për të Drejtat Myslimane (ADM), tha në X, i njohur më parë si Twitter, të premten se ata paraqitën një apel në Këshillin e Shtetit për të kërkuar pezullimin e ndalimit të abajas në shkollë, për të cilin ai tha se shkel “disa liri themelore”.

Gjykata e lartë franceze do të nisë shqyrtimin e çështjes pasditen e sotme.

Masa e diskutueshme shkaktoi një reagim kundër qeverisë, e cila është kritikuar vitet e fundit për shënjestrimin e myslimanëve me deklarata dhe politika, duke përfshirë bastisjet në xhami dhe fondacione bamirësie, dhe një ligj “antiseparatizmi” që vendos kufizime të gjera ndaj komunitetit.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...