21/06/2024

Hill përmend vetëm Asociacionin: Propozimi ndodhet në tavolinë, marrëveshja të arrihet sa më shpejt

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Christopher Hill, ka thënë sot se propozimi për normalizimin e marrëdhënieve “ka kohë që është në tavolinë” dhe se Beogradi dhe Prishtina duhet të arrijnë një marrëveshje sa më shpejt.

“Mendoj se në aspektin e dialogut, marrëveshja duhet të jetë ashtu siç tha Lajçak – sa më shpejt që të jetë e mundur. Ne e dimë se elementet e marrëveshjes janë në tavolinë për një kohë. Ata kanë të bëjnë me Bashkimin e Komunave Serbe, kanë të bëjnë me shkallën më të madhe të internizimit që po kërkon Kosova”, tha Hill, transmeton Kosovo-Online.

Sipas deklaratave të tij, gjithçka është mjaft e qartë, duke qenë se këto elemente janë diskutuar prej kohësh.

“Ato u theksuan veçanërisht gjatë takimit të Ohrit. Është vërtet koha për të shpejtuar dhe për të ecur përpara,” u tha Hill gazetarëve kur u pyet nëse SHBA dhe BE kishin vendosur një afat kohor për arritjen e një marrëveshjeje midis Beogradit dhe Prishtinës.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...