21/04/2024

India nis misionin hapësinor për të studiuar vrimat e zeza

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Agjencia hapësinore e Indisë ka lëshuar me sukses një raketë që mban një observator që do të studiojë objekte astronomike si vrimat e zeza.

Ai u nis nga porti hapësinor Sriharikota në orën 09:10 me kohën lokale një ditë më parë. Ky është vetëm misioni i dytë në botë i kësaj natyre pasi NASA nisi një të tillë në vitin 2021.

Agjencia hapësinore tha se donte të ndihmonte shkencëtarët të përmirësonin “njohuritë e tyre për vrimat e zeza”.

“Ne do të kemi një kohë emocionuese përpara“, tha kryetari i Organizatës Indiane të Kërkimit Hapësinor pas nisjes.

Një vrimë e zezë është një rajon i hapësirës ku materia është shembur në vetvete. Tërheqja gravitacionale është aq e fortë sa asgjë, madje as drita, nuk mund të shpëtojë.

Vrimat e zeza dalin nga zhdukja shpërthyese e disa yjeve të mëdhenj dhe disa janë deri në miliarda herë më të mëdha se masa e Diellit tonë.

Sateliti i Isro-s, Sateliti polarimetrik me rreze X (XPoSat),  do të synojë të kryejë kërkime të thella mbi vrimat e zeza. I ndërtuar me një kosto të përafërt prej 250 milion rupi (30 milion dollarë ose 23.5 milion £), sateliti XPoSat vlerësohet të ketë një jetëgjatësi prej pesë vjetësh.

Nisja vjen pas një viti jashtëzakonisht të suksesshëm për Isro. Në gusht, misioni i tij në Hënë Chandrayaan-3 u rrëzua pranë rajonit hënor të Polit të Jugut, një zonë që askush nuk e kishte arritur më parë. Ditë më vonë, ajo nisi Aditya-L1 – misionin e saj të parë vëzhgues në Diell.

Sipas BBC, nisja e së hënës është vetëm një nga disa projekte që Isro ka planifikuar të kryejë këtë vit.

“2024 do të jetë viti për gatishmërinë e Gaganyaan“, tha Somnath, duke iu referuar projektit që synon të dërgojë tre astronautë në orbitën e ulët të Tokës dhe t’i kthejë ata pas tre ditësh.

Isro kreu të parën në një seri fluturimesh testuese për misionin në tetor 2023 dhe synon të jetë gati për misionin e drejtuar deri në vitin 2025. /KosovaPress/
- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...