17/07/2024

Irani lëshon dënimin e parë me vdekje lidhur me protestat e fundit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Një gjykatë iraniane ka lëshuar dënimin e parë me vdekje lidhur me protestat e fundit, duke dënuar personin e paidentifikuar për “armiqësi kundër Zotit” dhe “përhapje të korrupsionit në tokë”, raportojnë mediat shtetërore.

Ai vjen pas javësh të demonstratave mbarëkombëtare , të shkaktuara nga vdekja e Mahsa Amini në shtator.

Gjykata Revolucionare e Iranit dha dënimin për një protestues që dyshohet se i vuri zjarrin një ndërtese qeveritare, raportoi media shtetërore.

Ata u dënuan me akuzën e “prishjes së rendit dhe paqes publike, komunitetit dhe bashkëpunimit për të kryer një krim kundër sigurisë kombëtare, luftës dhe korrupsionit në Tokë, luftë përmes zjarrvënieve dhe shkatërrimit të qëllimshëm”, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve IRNA të dielën.

Pesë të tjerë që morën pjesë në protesta u dënuan nga pesë deri në 10 vjet burg, të dënuar për “bashkëpunim të fshehtë për kryerjen e një krimi kundër sigurisë kombëtare dhe prishje të qetësisë dhe rendit publik”.

IRNA shtoi se këto vendime janë paraprake dhe mund të apelohen. Agjencia e lajmeve nuk përmendi emrin e protestuesit që mori dënimin me vdekje ose nuk dha detaje se kur dhe ku e kreu krimin e supozuar.

Irani është tronditur nga protestat kundër regjimit që nga shtatori në demonstratën më të madhe të mospajtimit në vitet e fundit, të shkaktuar nga zemërimi për vdekjen e Amini, një gruaje kurde iraniane 22-vjeçare, e cila ishte arrestuar nga policia morale pasi dyshohet se nuk duke e veshur hixhabin e saj siç duhet.

Autoritetet iraniane që atëherë kanë nisur një goditje brutale ndaj protestuesve, duke akuzuar të paktën 1,000 njerëz në provincën e Teheranit për përfshirjen e tyre të supozuar.

Forcat e sigurisë kanë vrarë të paktën 326 persona që nga fillimi i protestave dy muaj më parë, sipas OJQ-së për të drejtat e njeriut në Iran me bazë në Norvegji.

Kjo shifër përfshin 43 fëmijë dhe 25 gra, tha grupi në një përditësim të numrit të tij të vdekjeve të shtunën, duke thënë se numri i tij i publikuar përfaqësonte një “minimum absolut”.

CNN nuk mund ta verifikojë në mënyrë të pavarur shifrën pasi mediat joshtetërore, interneti dhe lëvizjet protestuese në Iran janë shtypur të gjitha. Numri i të vdekurve ndryshon nga grupet opozitare, organizatat ndërkombëtare të të drejtave dhe gazetarët që ndjekin protestat në vazhdim.

Pavarësisht kërcënimit për arrestime – dhe dënime më të ashpra për të përfshirët – të famshëm dhe atletë iranianë kanë dalë përpara për të mbështetur protestat antiqeveritare në javët e fundit.

Të premten, ekspertët e Kombeve të Bashkuara u kërkuan autoriteteve iraniane “të ndalojnë akuzat e njerëzve me akuza të dënueshme me vdekje për pjesëmarrje, ose pjesëmarrje të supozuar, në demonstrata paqësore” dhe “të ndalojnë përdorimin e dënimit me vdekje si një mjet për të shtypur protestat”.     (CNN)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...