13/04/2024

Joseph: Vuçiq tenton të vendos kontroll të plotë mbi Serbinë, nëse përmendet Banjska mendja të shkon tek ai

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Profesori në Universitetin “Johns Hopkins” në Uashington, Edward Joseph ka thënë se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po përpiqet të vendosë kontroll të plotë mbi Serbinë.

I ftuar në PBS News Weekend, Joseph theksoi se mbrojtësi i Vuçiqit dhe mentori i tij brenda Bashkimit Evropian, është kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban i cili krijoi një model ku keni konturet e demokracisë, ku mbani zgjedhjet, por ato zgjedhje janë të pakuptimta sepse partia në pushtet kontrollon gjithçka, dominon media dhe opozita është dobësuar.

“Mediat dominohen jashtëzakonisht nga partia në pushtet dhe gazetarët e pavarur, aktivistët janë të frikësuar. Dhe kjo është ajo që kemi parë në Serbi”, u shpreh Joseph.

Profesori universitar më tej përmendi edhe ngjarjet që kanë ndodhur në veri të Kosovës.

“Një konfrontim tronditës ka ndodhur në veri të Kosovës, ku janë vendosur trupat e NATO-s, përfshirë trupat amerikane. Dhe një patrullë e Policisë së Kosovës u sulmua nga një grupi i serbëve të armatosur rëndë, të cilët nuk do të mund të kishin hyrë në Kosovë pa dijeninë e autoriteteve serbe dhe natyrisht, që menjëherë pati dyshime te presidenti Vuçiq”, u shpreh ai.

Joseph më tej shtoi si sulmi i 24 shtatorit, gjatë të cilit pati shkëmbim zjarri ku mbeti i vrarë një zyrtar i Policisë së Kosovës dhe tre sulmues serb, ishte një tronditje e madhe dhe sipas tij tregoi faktin se politika e SHBA-së po përpiqet t’i lutet Vuçiqit që disi ta nxjerrë atë nga orientimi pro-rus.

Kur u pyet për politikën amerikane ndaj Serbisë, Joseph tha: “Unë do të thoja se ajo e solli situatën në prag”. Presidenti Biden e ka përmirësuar vazhdimisht Ballkanin, ai e njeh rajonin. Demokracia kundër autokracisë, kështu që presidenti e mori atë siç duhet, por administrata e tij e mori plotësisht gabim.”

“Pra, ne kemi një pabarazi në Ballkan ku Shtetet e Bashkuara i trajtojnë fqinjët e Serbisë me një standard shumë më të ashpër dhe më të lartë. Dhe duhet të theksoj, ne kemi pasur dy konfrontime të dhunshme në Kosovë këtë vit. Ne kemi pasur probleme të mundshme në Malin e Zi, i cili është një aleat i NATO-s, dhe tani brenda qeverisë, ka elementë pro-rusë brenda atij aleati të NATO-s, dhe ne kemi një krizë që po fillon, ndoshta edhe duke filluar këtë muaj në Bosnje Hercegovinë”, ka deklaruar Joseph.

Profesori universitar shtoi se tashmë shihet qartë se Rusia dhe Serbia janë në një linjë.

Ai thekson se “Shtetet e Bashkuara, në thelb projektuan frikë nga Beogradi, të cilën Vuçiq e interpretoi me të drejtë si dobësi amerikane dhe po e shfrytëzon atë”. Nga kjo përfiton edhe aleati i tij Rusia. Pra, ne kemi atë që quhet bilanc, por në fakt është një politikë pro-ruse në Beograd dhe këtë mund ta shohim hapur tani”. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...