25/06/2024

Kjo është dieta që “shpëton” veshkat

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Edhe nëse nuk keni pasur kurrë gurë në veshka, me siguri e dini se uji është “arma” juaj më e fuqishme kundër tyre. Megjithatë, kjo nuk mjafton për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme. Një faktor tjetër, është ushqimi me shumë sheqer, kripë ose fruktozë.

Sipas hulumtimit të ri të publikuar në Mayo Clinic Proceedings, gurët në veshka mund të shfaqen edhe si pasojë e mungesës së kalciumit dhe kaliumit në trup.Kalciumi është thelbësor për rritjen e kockave, si dhe për ruajtjen e densitetit të kockave me kalimin e moshës.

aliumi është një elektrolit i rëndësishëm që luan një rol të rëndësishëm në tkurrjen e duhur të muskujve. Kaliumi gjithashtu mund të ndihmojë disa njerëz të ulin presionin e gjakut, shkruan abcnews.al.
Zakonet e shëndetshme të të ushqyerit për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme.
Hulumtimi, i cili zgjati 10 vjet, përfshiu 411 persona me gurë në veshka. Të gjithëve iu dha një pyetësor që krahasonte atë që hanin që mund t’i shkaktonte gurët. Rezultatet treguan se ata që hanin më pak kalcium, kalium, kafeinë dhe kripëra bimore në dietën e tyre, si dhe ata që pinin më pak ujë, të gjithë kishin një shans më të lartë për të zhvilluar gurë në veshka.

Provat tregojnë se një dietë e pasur me këto lëndë ushqyese mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në tëmth. Por në cilat ushqime janë të gjitha këto të mira? Siç e dini, burimi më i mirë i kalciumit janë ushqimet e qumështit si qumështi, djathi dhe kosi.

Përveç kësaj, qumështi dhe kosi gjithashtu kanë një përmbajtje të lartë kaliumi. Ushqime të tjera të pasura me kalium janë: patatet, patatet e ëmbla, bananet, luleshtrydhet, avokadot dhe fasulet.

Në fund, mos harroni ujin

Nëse jeni të prirur ndaj rrezikut të zhvillimit të gurëve në veshka, por nuk sigurohuni që të pini mjaftueshëm lëngje, atëherë po veproni gabim. Do ta dini nëse jeni të dehidratuar nga ngjyra e urinës: Nëse është e verdhë, pini sa më shpejt të jetë e mundur të paktën katër gota ujë.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...