15/07/2024

Kjo është vitamina që mban trurin e ri dhe të shëndetshëm

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Doktoreshë Uma Naidoo është një psikiatre ushqyese, eksperte e trurit dhe anëtare e fakultetit në Shkollën Mjekësore të Harvardit. Duke pasur parasysh se rreziku i sëmundjeve neurologjike rritet me rritjen e moshës, doktoresha tregon se cila është vitamina që ndikon në shëndetin e trurit tonë.

Bëhet fjalë për tetë vitamina të ndryshme B, secila me përfitimet e veta shëndetësore.

Rritja e energjisë tuaj
Vitamina B1 , ose tiamina , është thelbësore për funksionin bazë të qelizave tona dhe metabolizimin e lëndëve ushqyese për energji.

 Zbërthimi i medikamenteve
Vitamina B2 , ose riboflavina , vepron si një ndihmës i enzimave në qelizat tona që kryejnë reaksione të rëndësishme, si në trup dhe në tru.

Reduktimi i inflamacionit
Vitamina B3 , ose niacina , punon me më shumë se 400 enzima për të prodhuar materiale si kolesteroli dhe yndyra e nevojshme brenda trupit dhe për të kthyer energjinë për të gjitha sistemet e organeve tona.

Mbështet shëndetin e përgjithshëm të trurit
Vitamina B5 , ose acidi pantotenik , është thelbësor për krijimin e një përbërje molekulare të quajtur koenzima A, e cila ndihmon enzimat e trupit tonë të ndërtojnë dhe shpërbëjnë acidet yndyrore për energji.

Lufton sëmundjet
Vitamina B6 , ose piridoksina , është e njohur për rolin e saj në parandalimin e sëmundjeve, sepse nivelet e duhura të kësaj vitamine shoqërohen me rrezik më të ulët të një numri kanceresh.

Ndihmon qelizat të komunikojnë më mirë
Vitamina B7 , më së shumti e njohur si biotina , rregullon sinjalet e qelizave për komunikim të shpejtë dhe efikas në të gjithë trupin. Në tru, është thelbësore për sinjalizimin qelizor nëpërmjet neurotransmetuesve.

Duke ju mbajtur të ekuilibruar
Vitamina B9 , ose folati , është një vitaminë kyçe për mbështetjen e shëndetit të trurit dhe neurologjik, funksionin optimal të neurotransmetuesit dhe shëndetin e ekuilibruar psikologjik.

Ndihmon në shëndetin e zemrës
Vitamina B12, ose kobalamina , është një vitaminë thelbësore për formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe ADN-së, dhe për mbështetjen e zhvillimit dhe funksionit të sistemit nervor.

Ushqimet më të mira të vitaminës B

1. Një vezë përmban një të tretën e vlerës së rekomanduar ditore të vitaminës B7, ndërkohë që përmban edhe sasi të vogla të shumë vitaminave të tjera B.

2. Kosi përmban vitaminë B2 dhe vitaminë B12.

3. Bishtajoret si fasulet e zeza, qiqrat, thjerrëzat ndihmojnë për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe shëndetin e trurit. Ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B9 dhe përfshijnë sasi të vogla të vitaminës B1, vitaminës B2, vitaminës B3, vitaminës B5 dhe vitaminës B6.

4. Salmoni është i pasur me të gjitha vitaminat B, veçanërisht vitaminën B2, vitaminën B3, vitaminën B6 dhe vitaminën B12.

5. Farat e lulediellit janë një nga burimet më të mira bimore të vitaminës B5.

6. Zarzavatet me gjethe të tilla si spinaqi, chard zviceran dhe lakra janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B9.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...