14/06/2024

Komisioni Evropian thotë se ndihma palestineze nuk është pezulluar

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Komisioni Evropian ka thënë se pagesat e ndihmës për palestinezët nuk po pezullohen.

Deklarata e re e bllokut vjen pasi Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Oliver Varhelyi tha më herët se të gjitha pagesat u pezulluan menjëherë.

Komisioni tha në një deklaratë se po fillonte një rishikim të programit të tij të ndihmës.

“Ndërkohë, pasi nuk ka pasur pagesa të parapara, nuk do të ketë pezullim të pagesave”, thuhet në njoftim.

Diku tjetër, Britania e Madhe ka njoftuar se po rishikon gjithashtu ndihmën e saj për projektet palestineze.

Zëvendëskryeministri Oliver Dowden tha për programin Peston të ITV se ishte shumë e rëndësishme të vlerësohej se ne nuk duhet të bëjmë bashkë Hamasin në Rripin e Gazës që kanë kryer këto sulme me Autoritetin Palestinez dhe popullin palestinez.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...