17/06/2024

Kryeministri i ri i Skocisë udhëhoqi namazin në natën e parë në rezidencën zyrtare

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kryeministri i sapozgjedhur i Skocisë, Humza Yousaf, ndau një foto të martën teksa drejtonte familjen e tij në lutjet, në natën e tij të parë në rezidencën zyrtare, Bute House.

“Një moment i veçantë duke e çuar familjen time në lutjet në Bute House siç është zakon pasi e kemi prishur agjërimin së bashku”, ka shkruar ai në Twitter, duke ndarë foto nga lutja dhe me anëtarët e familjes.

Parlamenti skocez zgjodhi Yousaf, kreun e Partisë Kombëtare Skoceze (SNP), si ministrin e ri të parë të martën.
Siç edhe ishte raportuar, 37-vjeçari mori shumicën e dhomës me 71 vota.

Yousaf u bë myslimani i parë që drejton një parti të madhe në Mbretërinë e Bashkuar dhe është lideri i parë i pakicës etnike i një qeverie të decentralizuar në Mbretërinë e Bashkuar.
Udhëheqësi i Partisë Konservatore Skoceze, Douglas Ross doli i dyti në garë, duke marrë 31 vota./telegrafi

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...