15/06/2024

Kryesuesi i OSBE-së kërkon lirimin e policëve të Kosovës

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kryetari i radhës i OSBE-së, Bujar Osmani ka bërë të ditur se ka komunikuar me ministrat e Jashtëm të Kosovës dhe Serbisë, gjersa ka theksuar se është kruciale që të gjitha palët të punojnë për shtensionimin e situatës.

Osmani në një postim në Twitter shkruan se është jashtëzakonisht e rëndësishme që Serbia të lirojë oficerët e ndaluar.

“Si ministër i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut dhe kryesues i OSBE-së kam komunikuar me ministrat e jashtëm të Serbisë dhe Kosovës.

Përsërita thirrjen time për de-eskalim urgjent në komunat veriore të Kosovës. Është jashtëzakonisht e rëndësishme që Serbia t’u garantojë qasje të menjëhershme dhe t’i lirojë oficerët e ndaluar.

Unë gjithashtu theksova nevojën që të dyja, Kosova dhe Serbia t’i përmbahen Udhërrëfyesit të Komunitetit Ndërkombëtar për de-përshkallëzimin, duke kujtuar se KFOR ka për detyrë të ofrojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt në komunat veriore.

Është thelbësore që të gjitha palët të punojnë drejt paqes… OSBE ofron dhe është e gatshme të ndihmojë sipas kërkesës”, shkruan ai.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...