16/06/2024

“Kur të kthehet ushtria në Kosovë, Brigada e Veriut jeton” – shfaqen grafite të reja në veri të Mitrovicës

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Mëngjesin e sotëm në veri të Mitrovicës janë vendosur grafite të reja me mesazhin “Kur të kthehet ushtria në Kosovë, Brigada e Veriut jeton”.

Ky grafit është vendosur në murin e një prej objekteve të banimit në qendër të qytetit në veri të vendit.
Grafite të tilla raportohet se janë shkruar edhe në Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok.

Telegrafi ka kontaktuar me Policinë e Kosovës dhe është në pritje të përgjigjes.

Kujtojmë se situata në veri vazhdon të jetë e brishtë që kur ndodhi sulmi terrorist i 24 shtatorit 2023 në Banjskë, ku mbeti i vrarë rreshteri policor, Afrim Bunjaku.
Zëvendësdrejtori i policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani ditë më parë i tha Telegrafit, se nuk e kishin paraprë të ndodhte një sulm i tillë në Banjskë, derisa shtoi se janë të përgatitur për t’iu përgjigjur çfarëdo situate.
“Ne kemi paraparë që do të ketë probleme. Kemi paraparë që do të ketë konfrontim me armë. Kemi paraparë që mund të sulmohen patrullat policore dhe policë në përgjithësi. Po nuk e kemi paraparë një Banjskë të asaj përmase. Kështu që tash, në bazë të asaj çka kemi pa dhe në bazë të përvojës që e kemi nuk na çuditë nëse ndodh një rast i tillë. Pa marrë parasysh për neve me rëndësi është se si i përgjigjemi situatave të tilla. Kështu që ne jemi të përgatitur që t’i përgjigjemi çfarëdo situate në veri të vendit”, tha Elshani. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...