17/07/2024

Kurti: Kërcënimet ndaj sigurisë së Kosovës janë në rritje, një front i ri në Ballkan do t’i shërbente Rusisë dhe Serbisë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se në Kosovë, si vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor, ka rritje të kërcënimeve të sigurisë, sidomos nga sulmi terrorist në Banjskë.

Derisa NATO përgatitet për fillimin e samitit të saj në Uashington të martën, duke shënuar 75 vjet nga themelimi, Kurti rikujton se si NATO është ngulitur në identitetin kulturor dhe politik të Kosovës.

Kryeministri i Kosovës në një opinion të botuar në “The New York Times” me titull “Mos dyshoni në NATO-n, e shpëtoi popullin tim”, kujton momentet kur NATO ka hyrë në Kosovë, para 25 vitesh.

“Kush nga njerëzit e mi mund ta harronte pamjen e ushtarëve të NATO-s që brohoriteshin teksa mbërritën? Gjatë 25 viteve të fundit, ndërsa NATO ndihmoi në çlirimin e Kosovës dhe ruajti paqen, ne ndërtuam demokracinë për të nxitur këtë paqe nga brenda…”, shkruan Kurti.

Kryeministri tutje thekson se Perëndimi duhet të jetë krenar për këtë arritje.

“Megjithatë, edhe pse demokracia e Kosovës është në rritje, kërcënimet ndaj sigurisë së saj janë gjithashtu në rritje. Në shtator, trupat paraushtarake serbe të armatosura rëndë, të cilat ne besojmë se vinin nga Serbia, zunë pozicione në Manastirin Ortodoks të Banjskës, në atë që qeveria e SHBA e quajti një përpjekje shumë të organizuar që përfshinte armë të sofistikuara. Forcat ushtarake serbe u mobilizuan pranë kufirit tonë, një veprim i kritikuar nga Shtetet e Bashkuara si ‘destabilizues’. Vitin e kaluar NATO rriti trupat e saj nga 3,770 në rreth 4,500 mes kërcënimeve në rritje për paqen”, shkruan ndër të tjera Kurti.

Sipas tij, sfidat politike mbeten gjithashtu.

“Në vitin 2017, Aleksandar Vuçiq, një ish-ministër i propagandës nën Millosheviqin, u bë president i Serbisë. Ngritja e tij shënoi një kthim në politikën autoritare, etnonacionaliste të Millosheviqit, veçanërisht në llojin ekspansionist. Politika autoritare e Beogradit ua vështirësoi veçanërisht jetën serbëve etnikë në Kosovë.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...