21/04/2024

Lajçak: Pati takime të frytshme mes kryenegociatorëve, konsultimet në periudhën e ardhshme do të jenë të nevojshme

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Emisari i BE-së për Dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka pasur një seri takimesh të frytshme me kryenegociatorët e dy vendeve, në një përpjekje për të përshpejtuar progresin në procesin e ndërmjetësuar nga BE-ja.

Në një njoftim në Facebook, Lajçak informoi se takimet me Besnik Bislimin nga Kosova dhe Petar Petkoviqin nga Serbia kanë qenë produktive, duke u fokusuar në hapat praktikë për të avancuar në marrëveshjet dhe adresuar temat e hapura.

Diskutimet e detajuara përfshijnë çështje të ndërlikuara siç janë draft-statuti i propozuar nga BE për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë dhe hapat që duhen ndërmarrë për të siguruar një rrugëtim të qëndrueshëm drejt normalizimit.

Lajçak theksoi rëndësinë e konsultimeve të ardhshme që do të jenë vendimtare për përparimin e marrëdhënieve dypalëshe.

Në mes të atmosferës së periudhës së festave të fundvitit, Lajçak nuk ka hezituar të përmendë edhe ngarkesën shtesë të punës në Bruksel dhe rëndësinë e dialogut për sigurinë dhe stabilitetin rajonal.

Emisari i BE-së gjithashtu shfrytëzoi rastin për të vlerësuar kontributin e Instituti Evropian i Paqes në ndihmën e dialogut.

Duke iu referuar konferencës së fundit të organizuar nga instituti, ai ndau perspektivat dhe rekomandimet që doli nga raporti i tyre i fundit dhe vlerësoi hulumtimet e tyre të detajuara.

Përkundër sfidave, Lajçak shprehu një optimizëm për zhvillimet e ardhshme dhe u shpreh i etur për të vazhduar angazhimet e tij në këtë proces të rëndësishëm ndërkombëtar./Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...