14/06/2024

Letra e politikanëve të huaj që kërkuan qasje më të ashpër ndaj Serbisë – si e shohin analistët?

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Letra e politikanëve të huaj drejtuar SHBA-së, BE-së dhe Britanisë së Madhe ku kërkohet qasje më e ashpër ndaj Serbisë është mirëpritur në Kosovë.

Qeveria dhe Presidenca mirëpritën letrën teksa falënderuan politikanët e huaj për interesimin e treguar mbi Kosovën.

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka falënderuar të gjithë politikanët që nënshkruan letrën.

“Falënderoj të gjithë nënshkruesit për mbështetjen e tyre të fuqishme për sovranitetin dhe demokracinë e Kosovës. Së bashku, ne do të ruajmë vlerat tona të përbashkëta dhe do të forcojmë demokracinë”, ka pohuar Osmani.

Në letrën e shkruar nga eksperti i Politikës së Jashtme të Bundestagut, Michael Roth, ai i Senatit të SHBA, Bob Menendez dhe kryetarët e komitetit të punëve të jashtme Republikës Çeke, Ukrainës, Irlandës, Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë, drejtuar SHBA-së, BE-së dhe Britanisë së Madhe thuhet se Perëndimi po ka qasje të butë ndaj Beogradit.

Lidhur me këtë çështje për Telegrafin është deklaruar edhe njohësi i çështjeve politike, Dritëro Arifi.

Ai e cilësoi si pozitive letrën ku kërkohet qasje më e ashpër ndaj Serbisë.

“Letra e politikanëve të huaj është jashtëzakonisht shumë pozitive dhe është të themi një pikë kthese që të ndikojë në politikën e Bashkimit Evropian, dhe ndaj Serbisë të kenë qasje më të ashpër. Unë shpresoj që vendet e Bashkimi Evropian të zgjohen nga ai gjumi dimëror, sepse lufta në Ukrainë e ka ndryshuar gjeopolitikën në kontinentin e Evropës dhe po besoj që BE dhe pesë vendet duhet ta njohin Kosovën”, ka thënë ai.

Sipas Arifit, pesë shtetet e BE-së duhet njohur pavarësinë e Kosovës, pasi vetëm kështu mund të ketë stabilitet në Ballkan.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...