18/07/2024

Mbi 1,600 hektarë tokë e përmbytur në Shkodër, 26 familje janë evakuuar

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Rreth 1,685 hektarë tokë është përmbytur në Shkodër si pasojë e reshjeve të rrëmbyeshme që kanë përfshirë kryesisht të gjithë territorin e Shqipërisë prej disa ditësh.

Në fshatrat Obot, Muriqan dhe Oblikë paraqitet situata më kritike, ku sipërfaqja e përmbytur e tokës bujqësore vlerësohet në 900 hektarë.

Niveli i ujit mbi rrugën e Obotit arrin rreth 40 cm, ndërsa Ujësjellësi Oblika 1, si pasojë e përmbytjeve është jashtë funksionit.

Sipas një raporti të Bashkisë së Shkodrës, deri më tani janë evakuuar 26 familje me 99 persona, kryesisht nga Njësitë Administrative Guri i Zi, Bërdicë dhe Lagja Nr.4.

Në konvikte janë akomoduar tre familje, ndërsa pjesa tjetër tek të afërmit. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...