15/07/2024

Me zv.sekretarin e NATO-së, pajtohet, Lajçaku

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Miroslav Lajçak emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, ka konfirmuar se në bisedë me zëvendës/sekretarin e NATO-s, janë dakorduar lidhur me veprimet që duhet të ndërmerren për të parandaluar përshkallëzimin e situatës në veri të Kosovës.

Zëvendës/sekretari i NATO-së, Mircea Geoana, ka thënë se si Beogradi ashtu edhe Prishtina duhet të tregojnë përmbajtje dhe të parandalojnë përshkallëzimin.

“NATO dhe KFOR-i mbeten vigjilentë dhe të gatshëm për të ndërhyrë nëse rrezikohet stabiliteti”, ka thënë Geoana.

Lajçak, përmes një postimi në Twitter, ka thënë se është plotësisht dakord me ato që ka thënë Geoana.

“Jam plotësisht dakord me zëvendës-sekretarin e NATO-s, Mircea Geoana. Jam mirënjohës për koordinimin e shkëlqyer BE-NATO, si me udhëheqjen e nivelit të lartë, ashtu edhe me KFOR-in në terren”, ka shkruar Lajçak, transmeton (Telegrafi)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...