10/04/2024

Mediat izraelite: Brigada Golan tërhiqet pas humbjeve të mëdha

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Mediat izraelite zbulojnë se ushtria pushtuese ka vendosur të tërheqë Brigadën Golan nga Rripi i Gazës, pas 60 ditësh luftime, në të cilat pësoi humbje të mëdha.

Televizioni izraelit Channel 13 raportoi se ushtarët e kësaj brigade u larguan nga Gaza për t’u rigrupuar.

Një ekspert ushtarak, gjeneralmajor Fayez Al-Duwairi, thotë se Brigada Golan është një organizatë e veçantë, e përbërë nga tetë batalione: katër tanke, dy këmbësori, një parashutë, një batalion artilerie dhe armë për operacione mbështetëse dhe furnizimi dhe mirëmbajtjeje.

Sipas rregullave ushtarake, heqja e një njësie ushtarake nga lufta do të thotë se ajo ka humbur 40 për qind të aftësive të saj luftarake në fuqi njerëzore dhe pajisje, sipas Al-Duwairit.

Eksperti ushtarak thekson se tërheqja e Brigadës Golan dëshmon të vërtetën e asaj që njoftuan Brigadat Izz al-Din al-Qassam për shkatërrimin e një numri të madh automjetesh ushtarake të ushtrisë okupatore.

Al-Duwairi thotë se përjashtimi i Brigadës Golan nga operacionet është një tregues i natyrës së betejës, efektivitetit të rezistencës dhe forcave Al-Qassam në luftimet për 53 ditë që nga fillimi i operacionit tokësor.

Ai shpjegoi se Brigada Golan ishte lidere e forcave në agresionin izraelit në Rripin e Gazës dhe se i përballoi goditjet kryesore në luftime, gjë që tregon intensitetin e luftimeve dhe përmasat e humbjeve.

Ai tërhoqi vëmendjen për faktin se Brigada Golan u themelua në vitin 1948 dhe se emri i saj rrjedh nga Galileo.

Mori pjesë në luftën e vitit 1948, para formimit të forcave të armatosura izraelite.

Eksperti ushtarak parashikon se largimi i brigadës Golan do të ndikojë në moralin e ushtrisë okupatore dhe pret që edhe brigada të tjera të largohen nga beteja.

Lidhur me pretendimin e Channel 13 se bëhet fjalë për rigrupim të radhëve të brigadës Golan, Al-Duwairi tha se ky veprim quhet rikthim i gatishmërisë luftarake të kësaj brigade, qoftë në aspektin e mekanizimit, pajisjeve apo fuqisë punëtore.

Ai shton se kjo kërkon kohë, gjë që mund të çojë në zvogëlimin e përmasave të tyre dhe zvogëlimin e aftësive të tyre luftarake. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...