15/06/2024

“Mendova se theva hundën”, thotë Rafael Nadal pas fitores së shëmtuar në US Open

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Rafael Nadal shikon lart pasi goditi veten në fytyrë me raketë gjatë ndeshjes së tij kundër Fabio Fognini në US Open.

Nju Jork – Rafael Nadal kapërceu një hundë të përgjakur për të mundur Fabio Fognini 2-6 6-4 6-2 6-1 dhe arriti në raundin e tretë të US Open. te enjten.

Italiani veteran doli duke fluturuar për të ndërtuar një set dhe një epërsi 4-2, ndërsa Nadal luftoi për të gjetur një ritëm, duke rritur mundësinë e një përmbysjeje si ajo që Fognini bëri në mënyrë të paharrueshme kundër spanjollit në stadiumin Arthur Ashe shtatë vjet më parë.

Momenti u zhvendos në favor të Nadalit në setin e tretë, kur ai vrapoi në një top dhe shtypi një krah përpara vijës për të thyer Fogninin dhe për të kaluar në epërsi 4-2.

Ai theu sërish Fognini-n e venitur për të kapur setin e tretë dhe dukej se po shkonte në vijën e finishit kur, ndërsa priste 3-0 në setin e katërt, raketa e tij u hodh nga fusha dhe e goditi ashpër në urën e hundës.

Kjo çoi në një pushim mjekësor, ku 22-herë kampioni i Grand Slam-it u shtri në shpinë me sy të mbyllur, ndërsa një fashë rozë u vendos për të ndaluar gjakderdhjen.

Nadal u rigrupua dhe me mbështetjen e turmës partizane vulosi fitoren në gabimin e 60-të të padetyruar të Fogninit për t’i dhënë fund aferës së shëmtuar në të cilën lojtarët u bashkuan për 15 ndërprerje shërbimi dhe 11 gabime të dyfishta.

“Për më shumë se një orë e gjysmë nuk isha duke garuar, ishte një nga fillimet e mia më të këqija”, tha Nadal në një intervistë në fushë.

“Kur kjo ndodh, shpresojmë jo shumë shpesh, ju duhet të qëndroni pozitivë dhe të qëndroni të durueshëm. Ndeshja është e gjatë.”

Duke folur me gazetarët pas ndeshjes, Nadal tha se goditja nga raketa e la atë të trullosur dhe në dhimbje.

“Ishte vetëm një goditje e fortë,” tha ai.

Në fillim mendova se e thyeja hundën sepse ishte një goditje në fillim. Ishte shumë e dhimbshme.

“Duket sikur nuk është thyer. Nuk jam ende i sigurt. Nuk e di. Mendoj se po bëhet gjithnjë e më e madhe.”

Me fitoren, Nadal u hakmor për humbjen e tij ndaj Fogninit në US Open 2015, kur italiani u kthye nga dy sete poshtë. Nadal tani është 14-4 kundër Fognini jetës.

Tjetri për Nadal është Richard Gasquet, i cili mundi Serbinë Miomir Kecmanoviç 6-2 6-4 4-6 6-4 më parë gjatë ditës.

Nadal është një 18-0 komandues gjatë gjithë jetës kundër francezit.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...