15/06/2024

Miliarderi mysliman ia arrin: xhami në zemër në Londrës

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Një miliarder mysliman britanik ka marrë leje nga Këshilli Bashkiak i Westminster-it për ta kthyer një kompleks historik argëtimi në Londër në një xhami.

Siç raportojnë mediat britanike, Asif Aziz, 56 vjecc, do të mbikëqyrë ndërtimin e një hapësire lutjeje brenda kompleksit argëtues Trocadero, i cili është një nga monumentet më të famshme në qendër të Londrës.

Në vitin 2020, Aziz aplikoi për të ndërtuar një xhami me 1000 vende, por Këshilli i Bashkisë së Westminster-it e refuzoi kërkesën e tij, pas kundërshtimeve të forta nga banorët dhe një reagimi të ashpër nga grupet e ekstremit të djathtë.

Sidoqoftë, Këshilli i Qytetit të Westminster-it tani ka dhënë miratimin për xhaminë trekatëshe, e cila mund të strehojë 390 besimtarë.

 “Zona e lutjes Piccadilly”

“Komiteti i planifikimit i Këshillit të Qytetit miratoi një kërkesë në maj 2023 nga Criterion Capiton, ku Aziz është shefi ekzekutiv, për ta kthyer një pjesë të Trocaderos të Londrës në një xhami,” tha një zëdhënës i këshillit.

Xhamia do të ndërtohet nga Fondacioni Aziz, shoqata bamirëse që zotëron ndërtesën dhe besohet të quhet “Piccadilly Prayer Space” dhe mund të hapet brenda disa muajsh.

Trocadero, i vendosur midis Circus Piccadilly dhe Soho, u hap për herë të parë në 1896 si restorant, por u mbyll në 1965.

Më pas u rihap në 1984 si një vend ekspozimi dhe argëtimi.

Asif Aziz bleu Trocadero-n në 2005 për më shumë se 220 milion £ (363 milion dollarë) dhe e ktheu një pjesë të ndërtesës në një hotel në 2020.

Kompleksi përbëhet nga disa ndërtesa historike, njëra prej të cilave është një hotel me 490 dhoma, dhe përveç qendrave argëtuese dhe qendrave tregtare, përfshin edhe një restorant të famshëm.

Miliarderi i quajtur “Z. West End”

Ndërtesa historike u emërua sipas “Betejës së Trocaderos”, e cila njihet si e vetmja në pushtimin francez të Spanjës.

Ajo daton më 1823-shin me qëllimin për të ofruar mbështetje për mbretin spanjoll Ferdinand VII.

Ushtria franceze mundi forcat liberale në Spanjë dhe i riktheu mbretit pushtetin absolut.

Asif Aziz ka lindur në Republikën e Malavisë në vitin 1967, dhe njihet në Britaninë e Madhe si “Mr. West End”, e cila aludon në zonën ku janë përqendruar investimet e tij në pasuri të paluajtshme në qendër të kryeqytetit britanik. /tesheshi.com/

 

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...