25/06/2024

Ndodh mrekullia, kështu arritën të mbijetojnë katër fëmijë në xhungël – 40 ditë pas një aksidenti të aeroplanit në Kolumbi

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Katër fëmijë janë gjetur të gjallë pesë javë pasi aeroplani me të cilin po udhëtonin u rrëzua në xhungël të dendur.

Ata u shpëtuan nga ushtria kolumbiane, jo shumë larg vendit ku u rrëzua aeroplani Cessna 206. Tre persona të rritur në bord, përfshirë edhe pilotin, humbën jetën, raporton skynews.

Kërkimet shteruese ishin duke u zhvilluar për fëmijët të cilët janë të moshës 13, nëntë, katër vjeç ndërsa më i vogli vetëm 11 muajsh.

Zyrtarët kishin besim se ata janë ende gjallë pasi zbuluan frutin e hedhur që të rinjtë kishin ngrënë për të mbijetuar.

Ekipet e shpëtimit kishin zbuluar gjithashtu strehimore të improvizuara të bëra me bimësi në xhungël gjatë përpjekjeve për të ndjekur gjurmët e tyre.

Të rinjtë janë dërguar në kryeqytetin e Bogota-s për t’u kontrolluar nga mjekët – dhe pamjet tregojnë një helikopter duke përdorur litar për t’i tërhequr ata, sepse nuk mund të zbarkonte në pyllin e dendur tropikal.

Grupi prej katër fëmijëve po udhëtonin me nënën e tyre nga fshati Amazonian Araracuara në San Jose del Guaviare kur aeroplani u rrëzua.

Ata janë anëtarë të fisit Huitoto dhe zyrtarët thanë se fëmijët kishin disa njohuri se si të mbijetonin në pyjet e shiut.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...