13/06/2024

“Ne nuk do ta lëmë tokën tonë”, thotë presidenti palestinez në samitin e paqes në Kajro

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Egjipti ka hapur sot një samit paqeje mbi krizën e Gazës, si pjesë e përpjekjeve për të shmangur një luftë më të gjerë rajonale.

Udhëheqësit e Lindjes së Mesme dhe evropianë janë mbledhur në Kajro për samitin, por ka të ngjarë të kenë vështirësi për të rënë dakord për një qëndrim të përbashkët për konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit.

Gjatë një fjalimi hapës në samit, presidenti palestinez Mahmoud Abbas tha “ne nuk do të largohemi, ne do të qëndrojmë në tokën tonë”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Më shumë se një milion banorë të Gazës iu tha të largoheshin nga shtëpitë e tyre në qytetin e Gazës dhe zonat përreth, ndërsa Izraeli do të mund të nisë një sulm tokësor.

Ndërkohë, presidenti egjiptian Abdel Fattah al Sisi tha se ai i kishte ftuar liderët të arrijnë një marrëveshje për një udhërrëfyes për t’i dhënë fund katastrofës humanitare në Gaza dhe për të negociuar paqen.

Dy diplomatë i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se nuk ka gjasa të ketë një deklaratë të përbashkët nga samiti për shkak të ndjeshmërisë rreth çdo thirrjeje për një armëpushim.

Mungesa e SHBA-së dhe disa liderëve të tjerë të mëdhenj perëndimorë ka ftohur gjithashtu pritshmëritë për atë që mund të arrihet aty. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...