20/06/2024

Niset anija e parë nga porti i Odesës që nga prishja e marrëveshjes së grurit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Një anije u nis nga porti jugor i Ukrainës, Odesa, të mërkurën, duke u bërë anija e parë që niset pas prishjes së një marrëveshjeje të drithit të ndërmjetësuar nga OKB-ja muajin e kaluar, tha një zyrtar ukrainas.

Në një postim në Facebook, Ministri i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov tha se anija me flamur të Hong Kongut, Joseph Schulte, po udhëtonte për në Bosfor duke transportuar më shumë se 30,000 tonë mallra, përfshirë produkte ushqimore.

Anija ishte bllokuar në port që kur filloi pushtimi rus i Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar. Rusia u tërhoq nga një marrëveshje e ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia në korrik, e cila i lejonte Ukrainës të eksportonte grurin e saj përmes Detit të Zi.

Javën e kaluar, marina ukrainase lëshoi ​​një urdhër duke shpallur “korridore të përkohshme” për anijet tregtare që lundrojnë drejt dhe nga portet ukrainase. /abcnews

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...