13/06/2024

OKB: Mbi 38.640 të zhvendosur për shkak të përmbytjeve në Libi

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Më shumë se 38.640 njerëz janë zhvendosur për shkak të përmbytjeve shkatërruese në Libi, tha agjencia e migracionit e OKB-së, transmeton Anadolu.

Të paktën 30.000 individë janë zhvendosur në Derna për shkak të stuhisë “Daniel”, 3.000 në Al-Bayda, 2.595 në Al-Marj, 2.195 në Bengazi, 350 në Susa, 300 në Almkheley, 200 në Wardeah dhe më pak se 20 në Shahat, tha Organizata Ndërkombëtare e Migracionit (IOM) Zyra në Libi.

“Mbi 5.000 supozohen të vdekur, me një total prej 3.922 vdekjesh të regjistruara në spitale, sipas burimeve të OBSH-së”, tha agjencia e OKB-së, duke shtuar se ekipet e shpëtimit vazhdojnë kërkimin e tyre për të mbijetuar.

“Restaurimi i disa rrugëve, të cilat më parë ishin bllokuar, tani po lejon disa individë të prekur nga përmbytjet të largohen nga zonat e goditura nga stuhia ‘Daniel’ në kërkim të sigurisë, strehimit dhe nevojave elementare”, shtoi IOM.

Të paktën 6.000 njerëz kanë humbur jetën dhe mijëra të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të përmbytjeve të fundjavës në Libinë lindore, sipas numrave të fundit zyrtarë.

Të hënën, Federata Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe vlerësoi numrin e personave të zhdukur në 10.000.

Shirat e rrëmbyeshëm nga stuhia “Daniel” përfshinë disa zona të dielën në Libinë lindore, veçanërisht qytetet Bengazi, Al-Bayda dhe Al-Marj, Susa dhe Derna.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...