21/06/2024

Pak pritshmëri që Banjska ta ndryshojë agjendën e Samitit të Berlinit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Në një kohë tensionesh dhe pak javë pas sulmit terrorist në Zveçan, Tirana do t’i bëjë bashkë liderët e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit. Zyra e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, nuk ka dhënë detaje në lidhje me agjendën, ndërsa njohës të çështjeve politike në Kosovë dhe Shqipëri, kanë pak shpresë që sulmi terrorist, do të bëhet temë e procesit.

Në mesin e tetorit, Tirana do të jetë nikoqire e Samitit të Berlinit.

Agjenda tashmë është përcaktuar.

Këshilltarja e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Odeta Barbullushi, në disa intervista ka treguar se do të fokusohen më shumë tek ekonomia, me disa iniciativa për të lehtësuar tregtinë dhe transportin.

Mirëpo, nuk dihet nëse sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit do ta ndryshojë këtë agjendë. Kjo pasi, zyra e Ramës e as BE-ja nuk u janë përgjigjur Televizionit Dukagjini për këtë çështje

Profesori Dritëro Arifi beson se kjo do të duhej të ndodhte.

“Duhet të ndryshoj edhe qasja e BE-së. Nuk mundet Serbia që t’i marrë fondet e BE-së dhe të sillet në mënyrë joevropiane. Kjo besoj duhet të jetë pika kryesore. Duhet të shkoj pak më thellë, që Serbia të sanksionohet që të mos financohet. Vetëm një sanksionim total i Serbisë mund ta vetëdijesoj që të sillet në mënyrë evropiane”, ka thënë Arifi.

Pritshmëri se sulmi terrorist në Banjskë do të trajtohet në këtë samit nuk ka as analisti nga Shqipëria, Ben Andoni.

“Kam një parashikim që Samiti i Tiranës nuk do të arrij të prevaloj dot mbi gjendjen aktuale. Sepse forca dhe mënyra se si aktorët evropianë të fuqishëm mund të ndikojnë ndaj Serbisë, shikoj që është gjithmonë e më e zbehtë. Sot e kësaj dite nuk kemi një qëndrim të ashpër, përveç qëndrimeve sporadike të zyrtarëve të ndryshëm ndaj Serbisë”, ka thënë ai.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...