14/04/2024

Policia demanton raportimet se forcat serbe kanë hyrë në territorin e Kosovës: Patrullim i zakonshëm i KFOR-it me autoritetet serbe

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Policia e Kosovës ka njoftuar se KFOR-i dhe autoritetet policore serbe kanë realizuar patrullim të përbashkët të shtunën në zonën kufitare. Ky deklarim i policisë vjen pas raportimeve në media se forca policore serbe janë parë brenda territorit të Kosovës, konkretisht në Bervenik të Podujevës.

Zëdhënësi i Policisë, Baki Kelani, në një përgjigje për Telegrafin ka thënë se pas raportimeve se një qytetar ka parë forca serbe brenda territorit të Kosovës, janë ndërmarrë veprime konkrete duke trajtuar këtë informacion.

“Lidhur me informacionin e publikuar në disa media/portale, ku thuhej se një qytetar ka parë forcat serbe se kanë hyrë në territorin e Kosovës diku në zonën kufitare, në fshatin Bervenik të komunës së Podujevës, Policia e Kosovës menjëherë ka ndërmarrë veprime konkrete duke trajtuar këtë informacion”, ka njoftuar Kelani.

Ai tutje ka deklaruar se bazuar në informacionet zyrtare, bëhet fjalë për patrullime të përbashkëta që KFOR-i me kontingjente të caktuara, realizon me autoritet policore serbe, ashtu siç realizon edhe patrullime të përbashkëta me njësitet relevante të Policisë së Kosovës.

“Policia e Kosovës me njësitet relevante, përfshirë ato kufitare vazhdon patrullimet policore në ruajtje të rendit kushtetues, ofrim të sigurisë dhe parandalim të krimit trans kufitar”, ka shtuar Kelani. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...