17/07/2024

Presidenti i Ukrainës viziton qytetin e çliruar Kherson

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, udhëtoi në qytetin jugor të Ukrainës, Kherson, disa ditë pasi forcat ruse njoftuan tërheqjen e tyre nga rajoni dhe bregu perëndimor i lumit Dnieper, raporton Anadolu Agency (AA).

Zelenskyy shpërndau në Telegram foto të vizitës së tij në qytet, pa asnjë koment të mëtejshëm.

“Sot, së bashku me Presidentin Volodymyr Zelensky, ushtria dhe ekipi i zyrës janë në Khersonin tonë”, postoi në Telegram Andriy Yermak, kreu i Zyrës së Presidencës së Ukrainës.

Ushtria ukrainase hyri në Kherson të premten pas tërheqjes së Rusisë nga rajoni.

Zelenskyy dhe udhëheqësit e vendeve perëndimore e përshëndetën këtë si një fitore të madhe të Ukrainës.

Më vonë të dielën Zelenskyy tha se ukrainasit janë gjithnjë e më të sigurt për arritjen e fitores ndaj Rusisë në luftën e vazhdueshme.

“Të gjithë ne tashmë e ndiejmë afrimin e fitores sonë. Sepse ne ruajmë unitetin tonë dhe e dimë se me të drejtë jemi në tokën tonë”, tha Zelenskyy në një video-mesazh të postuar në Telegram.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...