18/07/2024

Presidenti polak thotë se agresioni rus në Ukrainë rrezikon tranzicionin klimatik

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Pushtimi rus i Ukrainës po e vë në rrezik klimën, tha presidenti i Polonisë Andrzej Duda në një fjalim në COP27, samiti i Kombeve të Bashkuara për klimën, të martën.

“Pasojat e agresionit të Rusisë janë kriza dhe kosto të mëdha që vënë në rrezik zbatimin në kohë të tranzicionit klimatik si dhe arritjen në kohë të qëllimeve të synuara”, tha Duda në samitin në Sharm el-Sheikh, Egjipt.

“Ka gjeneruar gjithashtu emetime shtesë që tejkalojnë nivelin e atyre të prodhuara nga një numër vendesh në zhvillim brenda një viti,” shtoi ai.

“Ne duhet të përpiqemi të sigurojmë që agresioni rus të shfuqizohet menjëherë dhe përgjithmonë duke rritur mbështetjen për Ukrainën e duke rritur presionin ndaj Rusisë dhe duke rritur përpjekjet tona për t’u bërë të pavarur nga karburantet fosile ruse,” tha Duda. “Le të mos jemi hipokritë të klimës. Meqenëse është e lehtë për liderët e veriut të pasur të mburren me arritjet e tyre,” tha ai.

“Megjithatë, bota ka të drejtë të pyesë se ku e kemi zhvendosur prodhimin tonë. Sepse nëse e kemi zhvendosur në vende joevropiane, atëherë nuk duhet të harrojmë se përgjegjësia jonë nuk është zhdukur.”

Gjatë dy javëve të ardhshme, negociatorët nga afro 200 vende do të nxisin njëri-tjetrin për të rritur ambiciet e tyre për energjinë e pastër në samitin e 27-të vjetor të klimës të OKB-së, i cili fokusohet në humbje dhe dëme.

Vendet me emetim të ulët të përmbytur nga përmbytjet ose duke parë ishujt e tyre duke u fundosur në oqean po kërkojnë që vendet e zhvilluara dhe me emetim të lartë të paguajnë për këtë dëm. (CNN)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...