18/07/2024

Presidenti turk mbërrin në Bali të Indonezisë për samitin e G20

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, mbërriti të hënën në ishullin Bali të Indonezisë për të marrë pjesë në Samitin e G20.

Erdogan u prit në Aeroportin Ndërkombëtar nga Ministri i Sekretariatit të Shtetit të Indonezisë Pratikno Ngurah Rai, Ministri i Shëndetësisë Budi Gunadi dhe Guvernatori i Balit Wayan Koster si dhe ambasadori turk Ahmet Cemil Miroglu.

Presidenti shoqërohet nga zonja e parë Emine Erdogan, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu, Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar, Ministri i Thesarit dhe i Financave Nureddin Nebati, Ministri i Bujqësisë dhe Pylltarisë Vahit Kirisci, Drejtori i Komunikimeve Fahrettin Altun, Zëdhënësi Presidencial Ibrahim Kalin, Shefi i Presidenca e Industrive të Mbrojtjes Ismail Demir dhe zëdhënësi i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) Omer Celik.

Erdogan do të zhvillojë një takim dypalësh me mikpritësin dhe presidentin indonezian Joko Widodo të hënën përpara samitit.

Gjatë takimit do të shqyrtohen marrëdhëniet dypalëshe dhe do të diskutohen hapat për zhvillimin e mëtejshëm të bashkëpunimit.

Turqia dhe Indonezia do të nënshkruajnë gjithashtu pesë marrëveshje në fusha të ndryshme duke përfshirë, industrinë e mbrojtjes, teknologjinë, pylltarinë, mjedisin dhe zhvillimin.

Tema kryesore e samitit, i cili do të zhvillohet në datat 15-16 nëntor, është “Shërohuni së bashku, shërohuni më fortë”.

Më 15 nëntor, Erdogan do të marrë pjesë në seancën e parë për sigurinë e ushqimit dhe energjisë dhe do t’u drejtohet të gjithë liderëve dhe krerëve të delegacioneve.

Pas drekës me krerët e G20, Erdogan do të marrë pjesë në sesionin e dytë për shëndetin dhe do t’u drejtohet pjesëmarrësve.

Në ditën e fundit të samitit, presidenti turk do të zhvillojë takime dypalëshe dhe një konferencë për shtyp.

Argjentina, Australia, Brazili, Kanadaja, Kina, Franca, Gjermania, India, Indonezia, Italia, Japonia, Republika e Koresë, Meksika, Rusia, Arabia Saudite, Afrika e Jugut, Turqia, MB, SHBA dhe BE janë Shtete anetare të G20. Spanja është gjithashtu e ftuar si mysafire e përhershme.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov mbërriti në Bali për të marrë pjesë në samitin në emër të presidentit Vladimir Putin. /mesazhi

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...