16/06/2024

Putini thuhet se “privatisht” shprehet i hapur për një armëpushim në Ukrainë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Presidenti rus Vladimir Putin ka sinjalizuar “privatisht” se është i hapur për një armëpushim në Ukrainë, raportoi të shtunën New York Times, pavarësisht faktit se publikisht ai thotë se nuk do të tërhiqet nga konflikti që ka vazhduar që nga fillimi i vitit të kaluar.

Si pasojë, më shumë se 10,000 civilë janë vrarë dhe më shumë se 18,500 janë plagosur që nga fillimi i luftës, sipas Kombeve të Bashkuara – përveç dhjetëra mijëra trupave.

Putini ka treguar që të paktën që nga shtatori se ai është i hapur për të ndaluar luftimet në vijat kufitare aktuale, raportoi Times, duke cituar dy ish-zyrtarë të lartë rusë afër Kremlinit dhe zyrtarë të tjerë amerikanë dhe ndërkombëtarë, shkruan USA TODAY, përcjell Telegrafi.

Dhe ky është larg nga qëllimi i dukshëm i Putinit për të pushtuar Ukrainën.

Ndryshe, Rusia filloi agresionin mbi Ukrainën fqinje më 24 shkurt 2022 dhe shpejt mori pjesë të mëdha të vendit.

Por forcat ukrainase më pas e detyruan me sukses Rusinë të tërhiqej nga rajonet e saj veriore.

Që nga tetori 2022, linjat e betejës kanë mbetur kryesisht të njëjta, me Rusinë që mban pjesë të rajoneve jugore dhe lindore të Ukrainës.

Putin gjithashtu “shprehu ndjesinë” për një armëpushim vjeshtën e kaluar, sipas Times, dhe komunikoi se ishte i kënaqur me territorin që ata kishin marrë.

Por burimet e cituara nga Times paralajmëruan gjithashtu se kjo mund të jetë një përpjekje për “ndryshim drejtimi” ose se Putini mund të ndryshojë mendje nëse trupat e tij rifitojnë vrullin.

Veç kësaj, nuk është gjithashtu e qartë se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do ta pranonte marrëveshjen, pasi Rusia ende mban pjesë të vendit.

Ushtria ruse ishte e rraskapitur në fillim të vitit 2023, pasi ushtarët profesionistë u zëvendësuan me të rekrutuar dhe të burgosur që nuk u përballën mirë me forcat e Ukrainës.

Ndërkohë vetëm një pjesë e vogël e rusëve mbështesin përpjekjet e luftës dhe Putin u përball me një kryengritje nga udhëheqësi mercenar Yevgeny Prigozhin.

Megjithatë, Ukraina nuk ka qenë në gjendje të rimarrë territoret e saj të humbura.

Ajo po përballet me mbështetjen e lëkundur në Perëndim dhe po “konkurron” për vëmendjen ndërkombëtare me luftën në Gaza.

Kështu, Zelensky ka lobuar te krerët e Shteteve të Bashkuara për të finalizuar ndihmën shtesë për vendin e tij, duke përfshirë vizitën në Uashington javën e kaluar për t’u takuar me udhëheqësit e Kongresit dhe presidentin Joe Biden.

Biden ka kërkuar 60 miliardë dollarë për Ukrainën, si dhe 14 miliardë dollarë për Izraelin, 10 miliardë dollarë për ndihmë humanitare dhe 14 miliardë dollarë për kufirin me SHBA. Paketa ka ngecur në Kongres pasi grupi republikan mbetet i ndarë nëse do të vazhdojë të mbështesë luftën e Ukrainës kundër Rusisë. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...