22/06/2024

SHBA-ja dërgon përforcime në bazat e saj në Siri

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ushtria e SHBA-së dërgoi një kolonë përforcuese e përbërë nga rreth 50 automjete në bazat e saj në provincën Deir ez-Zor, provincë e cila është e pushtuar nga organizata terroriste PKK/YPG në Siri.

Sipas informacionit që Anadolu ka siguruar nga burimet lokale, kolona e forcave amerikane ka bërë dje hyrje në Hasakah nga pika kufitare Al Waleed mes Irakut dhe Sirisë.

Kolona e përbërë nga rreth 50 automjete mbërriti në bazat amerikane në fushat e naftës Koniko dhe Al-Omar që gjenden në zonat e pushtuar nga organizata terroriste PKK/YPG në pjesën rurale të Deir ez-Zor.

Automjete të armatosura mbrojtën autokolonën. Në autokolonë kishte automjete të blinduara, cisterna karburanti dhe shumë automjete të mbushura me municione.

Ushtria e SHBA-së kishte dërguar përforcime në bazat dhe pikat në vendbanimet Rmelan, Sheddadi dhe Tell Beyder në Hasakah të pushtuara nga organizata terroriste PKK/YPG edhe më 6, 8, 22, 25 janar, 19, 20 qershor dhe 11 korrik.

Prania e SHBA-së në Siri

Me fillimin e Operacionit “Burimi i Paqes” nga Türkiye në tetor 2019, SHBA-ja teksa evakuonte bazat e saj në zonën e operacionit i dha përparësi vendosjes rreth fushave të naftës.

Duke vazhduar mbështetjen e tyre për organizatën terroriste PKK/YPG, forcat amerikane janë aktualisht të pranishme në shumë baza dhe pika ushtarake në rajonet e pushtuara nga organizata terroriste në provincat Hasakah, Raqqa dhe Deir ez-Zor në Siri.

Washingtoni po dërgon vazhdimisht përforcime në bazat dhe pikat ushtarake të vendosura në fushat e naftës të pushtuara nga terroristët e PKK/YPG.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...