18/06/2024

SHBA kërkon të vendosë raund të ri sanksionesh mbi eksportet e çipave në Kinë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Huawei bëri bujë të madhe me lansimin e telefonave të saj të serisë Mate 60, përkatësisht për çipin Kirin 9000s që fuqizon pajisjet e reja. Pavarësisht sanksioneve të SHBA-së, Huawei arriti të pajisë telefonat e saj të fundit Mate me çipa 5G të prodhuar në Kinë, gjë që ngriti shumë shqetësime.

Disa prishje zbuluan edhe më shumë komponentë që Huawei nuk kishte asnjë biznes që mund tu jepte qasje tek këto çipa nën sanksionet aktuale si SK Hynix RAM. Një raport i ri nga Reuters pretendon se administrata Biden tani po kërkon të zbatojë një raund të ri sanksionesh për të shmangur eksportet e çipave në Kinë që nuk ishin më parë në listën e zezë.

Raporti citon një zyrtar të paidentifikuar amerikan dhe pretendon se çipat e inteligjencës artificiale do të jenë objektivi kryesor në raundin e ri të sanksioneve, shkruan GSM Arena, transmeton Telegrafi.

Sipas raportit të ri, SHBA-ja do të vendosë ndalimet e ardhshme të çipave bazuar në parametrat teknikë që synojnë një gamë më të gjerë të çipave të inteligjencës artificiale nga eksportimi në Kinë.

Çipat e destinuara për pajisjet elektronike të konsumit nuk do të synohen nga kufizimet e reja, por prodhuesit e gjysmëpërçuesve me bazë në SHBA do të duhet të informojnë Departamentin e Tregtisë së SHBA-së kur të plotësojnë porositë për produktet e tyre më të fuqishme për kompanitë me bazë në Kinë.

Agjencia do të shqyrtojë më pas çdo rast dhe do të vendosë nëse eksportet e çipave mund të përbëjnë një kërcënim për sigurinë kombëtare. SHBA po kërkon gjithashtu të krijojë një “parametër të densitetit të performancës” të ri për eksportet e çipave që do të synojë të parandalojë zgjidhjet e ardhshme për eksportet e çipave në Kinë. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...