28/05/2024

SHBA shpreson se Hamasi do të pranojë “ofertën jashtëzakonisht bujare” të Izraelit për armëpushim

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sekretari amerikan i shtetit shpreson se Hamasi do të pranojë atë që ai e ka quajtur ofertën “jashtëzakonisht bujare” të Izraelit për një armëpushim në Gaza dhe marrëveshje për lirimin e pengjeve.

Antony Blinken po fliste ndërsa një delegacion i Hamasit diskutoi propozimin e ri me ndërmjetës nga Egjipti dhe Katari, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe një burim i afërt me bisedimet i tha BBC-së se ata ishin “optimistë të kujdesshëm”.

Propozimi përfshin një armëpushim 40-ditor në këmbim të lirimit të pengjeve dhe mundësinë e lejimit të kthimit të familjeve të zhvendosura në veri të Gazës.

Ai thuhet se ai përfshin gjithashtu formulime të reja për rivendosjen e qetësisë që synon të kënaqë kërkesën e Hamasit për një armëpushim të përhershëm.

Delegacioni i Hamasit tani është larguar nga Kajro dhe do të kthehet me një përgjigje me shkrim ndaj propozimit, tha televizioni shtetëror i Egjiptit Al Qahera. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...