25/06/2024

Shefi i Këshillit të BE-së, Charles Michel, mbështet njohjen e shtetësisë palestineze

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel është “në favor të njohjes së Palestinës” dhe bën thirrje për një qasje të koordinuar midis BE-së dhe vendeve të treta për të sjellë përparim konkret për këtë çështje, tha ai për Euronews në një intervistë ekskluzive.

Komentet e Michel të hënën erdhën në prag të njohjes zyrtare të shtetit të Palestinës nga Spanja, Irlanda dhe Norvegjia, shtatë muaj pas shpërthimit të luftës në Gaza.

I pyetur nëse vendet e tjera duhet ta njohin shtetin e Lindjes së Mesme, Michel tha se masa duhet të përdoret “si një levë për të bërë një përparim”.

“Unë jam për zgjidhjen me dy shtete dhe për njohjen e një shteti palestinez. Por ky shtet duhet të jetë i zbatueshëm. Dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se më e mira do të ishte një qasje e koordinuar me vendet anëtare të BE-së dhe vendet e treta për të krijuar një levë”, shtoi presidenti i Këshillit Evropian.

Michel e konsideron lëvizjen një hap të mirë, por tha se e kupton që shteteve të tjera “u duhet më shumë kohë”.

E vendi i Michel është ndër to.

Ministrja belge e Punëve të Jashtme, Hadja Lahbib shkroi në X (ish-Twitter) të hënën se “Belgjika po punon për një njohje me të drejta dhe liri për palestinezët”.

Izraeli ka reaguar me zemërim ndaj vendimit të tri vendeve evropiane për të njohur Palestinën, me ministrin e Jashtëm, Israel Katz që e përshkruan atë si një “shpërblim për Hamasin”.

Njohja e tyre vjen pasi pozicioni i BE-së për luftën ka ndryshuar javët e fundit me një ashpërsim të qëndrimit kundër Izraelit për shkak të përkeqësimit të situatës në terren. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...